89 ülkeden yüzlerce öğrenci, Filistin için tek ses oldu

“Gazze’nin üzerindeki Puşide-i Siyahı Recep Tayyip Erdoğan kaldıracak”

89 ülkeden 155 yabancı öğrencinin eğitim gördüğü Osmangazi Belediyesi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, yöresel kıyafetleri ile birlikte Osmangazi Türbesi önünde İsrail’in Gazzeli masum ve mazlumlara yönelik katliam ve soykırımına karşı tek başına dünyaya meydan okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zulme karşı ümmet olma çağrısını dünyaya haykırdı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Ülkelerine ait yöresel kıyafetlerini giyen çok sayıda öğrenci, Tophane Meydanı’ndaki Osman Gazi Türbesi önünde bir araya geldi. Ellerinde “Gazze’nin üzerindeki puşide-i siyahı kaldıracağız.” yazılı siyah puşideler bulunan öğrenciler, Türkiye, Filistin ve kendi ülkelerinin bayraklarıyla Gazzeli mazlumlara desteklerini bildirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ile birlikte etkinliğe katılarak öğrencilere destek verdi.

Dündar: “Osmangazi’den bir adım başlatıyoruz”

Başkan Dündar, gazetecilere yaptığı açıklamada uluslararası öğrencilerin İsrail’in Gazze’ye uyguladığı zulme kayıtsız kalmadığını söyledi. Puşide-i siyahın, Kurtuluş Savaşı’nda Yunan askerleri Bursa’yı işgal ettiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsüne konulan siyah örtü olduğunu anımsatan Dündar,  “89 ülkeden öğrenciler buradan diyorlar ki ‘Biz ümmet olarak uluslararası arenaya buradan sesleniyoruz. Diyoruz ki İsrail’in yapmış olduğu soykırımı, zulmü kınıyoruz. Burada bizlerin buluşmasıyla bu soykırıma, zulme, dünyada tek karşı çıkan bir lider Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasındayız, onunla birlikteyiz. Onu yalnız bırakmıyoruz.’ Bu düşünceyle bu arkadaşlarımız burada. Gazze üzerindeki puşide-i siyah örtüsünün ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldıracağına inanarak bu örtüyü dağıtıyorlar. Dolayısıyla bizler de buradan, bu öğrencilerimizle inşallah en kısa zamanda İsrail’in uygulamış olduğu katliamın, zulmün ve Gazze üzerindeki bu kara örtünün kaldırılması için bir adım başlatmış oluyoruz” dedi.

Öğrencilerden Kosovalı Erjon Hashani de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin için çok şey yaptığını ancak diğer ülkelerin cumhurbaşkanlarının sessiz kaldığını söyledi.

İsrail’i kınadıklarını anlatan Hashani, “Biz okulumuzda farklı ülkelerden, farklı milletlerden olsak da ümmet olarak kardeş gibi yaşıyoruz. Bence diğer devletler Türkiye’yi örnek alıp birlik ve beraberlik içinde Gazze’ye sahip çıkmalıdır.” dedi.

Beninli Abdul Hannan Abdul Aziz Salifu da İsrail’in yaklaşık 70 Filistin’e zulüm yaptığını belirterek, “Bu zulüm bizi çok üzüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnız olmadığını göstermek istiyoruz. Diğer milletlerden de güçlü bir destek bekliyoruz. Ben inanıyorum ki Gazze’deki zulmü bitirecek kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır.” ifadesini kullandı.

İranlı Muhammed Sadeq Shahnavazi de İslam aleminin bir sancağın altında birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Öğrenciler, daha sonra “Gazze’nin üzerindeki Puşide-i Siyahı Recep Tayyip Erdoğan kaldıracak” yazıyı örtüleri dağıttı. Gazze’nin üzerindeki Puşide-i Siyahı Cumhurbaşkanın kaldıracağına olan inançlarını ve destekleri için Ankara’da giderek Puşide-i Siyahı Erdoğan’a takdim edecek.

Kudüs’ten Bursa’ya siyah örtü geleneği

Selahattin Eyyubi, Kudüs’ün işgal edilmesinin ardından beyaz sarığını çıkarak siyah sarık takar.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bu tarihi olaydan ilhamla Bursa’nın işgal edilmesi sırasında aynı zamanda Yunanistan Başbakanın oğlu olan komutanın Osmangazi’nin sandukasını tekmeleyerek “Ey koca Türk kalk da kurtar neslini” demiştir. Bu hadisenin ardından TBMM kürsüsü Bursa düşman işgalinden kurtulana kadar Puşide-i Siyah ile örtülür.  Mehmet Akif Ersoy’da İstiklal Marşı’nı yazmadan önce bu tarihi hadise için “Bülbül” şiirini yazar.

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt