ADD ve Siyasi Partilerden 19 Mayıs Kutlaması

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104. Yıldönümü kapsamında Mustafakemalpaşa’da siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından Cumhurluk Alanı’nda tören düzenlendi. Törene çeşitli siyasi parti temsilcileri, yönetim kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Haşim Yoldaş bir konuşma  yaptı.

104 Yıl önce bugün ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’ parolasıyla yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını ve onlara inanmış Türk ulusunu saygıyla anıyorum.

Umut insana hediye edilmez, insan umudu kendi eylemiyle yaratır. Bugün herhangi bir konuda problem yaşadığınızda , nedenini anlayamıyorum dediğinizde milli mücadele dönemini bir daha hatırlayın.

13 kasım 1918 günü Suriye cephesinden İstanbul’a dönen Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a demirlenmiş İngiliz donanmasını gördüğünde ‘geldikleri gibi giderler’ sözünü bir temenni olarak değil bir kararlılığın ifadesi olarak söyledi.

Yoldaş sözlerine şöyle devam etti. Samsun’a gidinceye kadar İstanbul’da kaldığı 6 ay içinde işgal kuvvetleri donanmasının gitmesini sağlayacak büyük bir mücadeleyi örgütleyip,    19 Mayıs 1919 da her aşaması fedakarlıklarla dolu olan Bağımsızlık Savaşımızın fitilini ateşlemiştir.

Bugün cumhuriyetimizi  kurup ,  yaşatabildiysek bunu emperyal güçlere karşı gücü yetmeyenlere değil , Misak-ı Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür diyebilenlere borçluyuz.

Evet, sorun çok belki, ama “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” diyen Mustafa Kemal’in Askerleri olarak alabildiğine umutluyuz. Doğru önderlik, doğru kadrolar ve doğru yol haritası ile tüm sorunları aşacağımıza inancımız tam.

Boyunlarında padişahın idam fermanları ile bu toprakları vatan yapan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yoktan var eden Büyük Atatürk ve Kemalist Devrimcileri minnet ve şükranla anıyorum.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Ve Gençlik Ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun dedi.

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru kısa konuşmasında

Sizlere bir metin okumak istiyorum ve bu metin sonrasında Cumhuriyeti hep beraber kurtarıyor muyuz kurtarmıyor muyuz onun yol haritasını çizelim: “Bütün bu koşullardan daha acıklı ve daha korkunç olmak üzere yurdumda iş başında bulunanlar aymazlık ve sapkınlık içinde olabilirler. Üstelik hainlik de yapabilirler, daha kötüsü iş başında olanlar kendi çıkarlarını yurduna girmiş olan düşmanların siyasal erkleriyle birleştirebilirler. Ulus yoksulluk ve sıkıntı içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk Gençliğinin gençliği! İşte bu ortam ve koşullar içinde ödevin Türk Bağımsızlığını ve Türk Cumhuriyetini kurtarmaktır. Bunun için gereken güç damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Dedi. Program sonunda hatıra fotoğrafı çekildi

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt