ARAÇ SAHİPLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ş. Vahit Girgin, araç sahipleri için zorunlu uygulamalarının başında gelen kış lastiği hakkında açıklama yaptı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Başkan Girgin, söz konusu uygulamanın Bursa’da 1 Aralık 2022 tarihinde başlayacağını ve 1 Mart 2023’e kadar süreceğini söylerken; “Can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ş. Vahit Girgin, kış mevsimi içerisinde düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarının artırılması ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara yönelik ‘kış lastiği takma zorunluluğu’nun 1 Aralık 2022 tarihinde başlayacağını söyledi.

UYGULAMA MART’A KADAR SÜRECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği’ hakkında bilgiler veren Girgin; “ Tebliğin ilk bölümünde ‘Kış lastiği: 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiği’ şeklinde tanımlanmıştır.

Söz konusu tebliğin 5. maddesi kapsamında, Bursa’nın son 5 yıllık ortalama yerel sıcaklık değerlerinin Bursa ili sınırları içinde Aralık 9.64 °C, Ocak 6.32 °C ve Şubat 8.00°C olduğu anlaşılmıştır. Bu tespit ışığında; ilgi tebliğ doğrultusunda Bursa ili ve bağlı ilçe merkezlerinde (belediye hudutları içinde) şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulamasının 3.11.2022 tarihli Valilik Olur’u ile 1 Aralık 2022-

1 Mart 2023 tarihleri arasında uygulanması uygun görülmüştür. Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması belirlenen tarihler arasında yapılacaktır” dedi.

CEZALARA DİKKAT!

Başkan Girgin, kurallara uygun olmayan ve henüz kış lastiği takmayan sürücüleri 1 Aralık’a kadar eksikliklerini gidermeleri konusunda uyarırken; “Kurala uymayan araçların sürücülere 1.152 TL idari para cezası kesilecek. Ayrıca lastiklerini değiştirene kadar yola çıkmalarına müsaade edilmeyecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek” dedi.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt