ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI ÜRETİM MALİYETLERİNİ AZALTIYOR

Mustafakemalpaşa’da yürütülen ‘Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri’ kapsamında tam veya hisseli taşınmazların yeni parsele dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Mustafakemalpaşa’nın 24 mahallesindeki 17 bin 411 hektar alanda yürütülen arazi toplulaştırma işlemleri son olarak Aralık Mahallesinde yapıldı.



 Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Proje alanında bulunan toplam 232 hektar alanda, proje öncesinde 195 adet olan parsel, yapılan toplulaştırma ile 172 adet yeni parsele dönüştürüldü.

Aralık Mahallesi’ndeki yeni parseller hak sahiplerine teslim edildi.

ULAŞIM VE ÜRETİM MALİYETLERİ AZALACAK

Yapılan blok ve parselasyon planları ile aynı hak sahiplerine ait tam veya hisseli, birbirlerine uzak, geometrik şekilleri bozuk, ulaşım imkânları yetersiz olan taşınmazlar bir araya toplandı.

Yol ve su hatlarına cepheli, geometrik şekilleri düzgün yeni taşınmazların oluşturulduğu proje ile üreticilerin yeni parsellerine daha kolay ve kısa yoldan ulaşmalarına, gün içerisinde bir parselden diğer parsele gitmeden aynı taşınmaz üzerinde çalışma imkânı bulmalarına ve az maliyetle üretim yapabilmelerine imkân sağlandı.

YOLLARDAN FAYDALANMA ORANI ARTTI

Aralık Mahallesi proje sahasında yeni parsel içerisinde kalan ve tarıma elverişli olmayan eski kadastro yolu, eski kanal, çalılık, çukurluk ve tümsek alanlar düzeltilerek tarıma elverişli hale getirildi.

Proje öncesinde mevcut arazi yollarından parsellerin faydalanma oranı ortalama % 60 iken DSİ’ce yapılan arazi toplulaştırması ile bu oran %100 seviyesine çıktı.

Etiketler

mustafakemalpasagzt