ARICILARIN BAŞI, AYILARLA DERTTE

Mustafakemalpaşa’da kırsal mahallelere inen aç ayılar, arı kovanlarına saldırdı.

Birçok kovanın zarar gördüğü olayda, bir gün arayla iki yerde ayılar tarafından petekleri parçalanan bal üreticisi Recep Şahin (70), yetkililerin önlem almasını istedi. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Binlerce arının telef olduğu ayı saldırısı, Çördük ve Hacıali kırsal mahallerinde yaşandı.

İki yerde 400 kovan arısı bulunan bal üreticisi Recep Şahin, ikamet ettiği merkez Lalaşahin Mahallesi’nden arı kovanlarını kontrol için öncelikle 13 km uzaklıktaki Hacıali’ye gitti. Şahin, 200 kovan arının bulunduğu bölgeye gidince karşılaştığı manzarayla adeta şok oldu. Gece saatlerinde yiyecek arayan ayıların tellerle çevrili bahçeye girdiği ve arı kovanlarını tahrip ettiği görüldü.

Akşam Hacıali’de ayı nöbetine kalan Recep Şahin, ikinci bir şoku ise sabah saatlerinde yaşadı.

BAL ÜRETİCİLERİ TEDİRGİN

Mustafakemalpaşa merkezine 3 km uzaklıktaki Çördük’te 200 kovan arısı daha bulunan Şahin’in buradaki peteklerine de ayıların dadandığı tespit edildi. Mermer ocakları mevkiinde parçalan kovanların yanında ayıların ayak izinin olduğu belirlendi. Ayı saldırısında Recep Şahin’e ait 30’u aşkın kovan tamamen zarar gördü.

Şahin; “Bir günde iki şok birden yaşadık. Bir tarafı kontrol ederken diğer taraftaki arı kovanlarımız büyük zarar gördü. Hem arılarımız hem de balımız mahvoldu. Bir an önce yetkililerin bu soruna el atmalarını, zararımızın karşılanmasını bekliyoruz. Bu bölgede birçok bal üreticisi var ve herkes tedirgin. Ayıları avlamak yasak olduğu için elimiz kolumuz bağlı. Bugün peteklere zarar veren ayılar, yarın insanlara ve hayvanlara da saldırabilir” dedi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt