AVUKATLAR GÜNÜ’NDE ‘BAĞIMSIZ YARGI’ MESAJI

Mustafakemalpaşa’da 5 Nisan Avukatlar Günü, Cumhurluk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Mustafakemalpaşa Baro Temsilcisi Avukat Gürkan Esen, genç kadın meslektaşları ile birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Baro Temsilcisi Gürkan Esen, günü anlam ve önemini belirten konuşmasında, ‘hukukun üstünlüğü ve bağımsız bir yargı’ mesajı verdi.  Türkiye’de son dönemde normalar hiyerarşisinin hiçe sayıldığını hatırlatan Esen; “Eğilmeden dik bir duruşla yürümeye devam edeceğiz” dedi.

‘AVUKATLAR HALKIN GÜVENCESİDİR’

Gürkan Esen; “Mustafakemalpaşa Barosu adına tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum. Bizler, hukukun üstünlüğüne inanan ve bu kutsal değerlerin varlığı için mücadele eden avukatlarız. Bizler, halkın güvencesi, kadınların, çocukların, hayvanların ve doğanın teminatlarıyız.

Yine bizler, bu yola baş koymuş avukatlar olarak, demokrasi için, güçler ayrılığı için, bağımsız ve tarafsız bir yargı için dün olduğu gibi bu gün de; bıkmadan, usanmadan, eğilmeden dik bir duruşla yürümeye devam edeceğiz” dedi.

‘NORMLAR HİYERARŞİSİ HİÇE SAYILDI’

Esen, son günlerde ise Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığını, normlar hiyerarşisinin hiçe sayıldığını, Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi’nden sebepsizce ve haklı bir sebep olmadan ayrılarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının görmezden gelindiğini vurguladı. 

‘HAKLI MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Baro Temsilcisi Esen; “Söylemek istiyorum ki yaşanan bu zor günlerde her zaman olduğu gibi hukuka ve hukukun üstünlüğüne inanan bizler, tüm bu hususlara karşı örselensek de yalnızlaştırılmaya çalışılsak da haklı olan mücadelemizden asla vazgeçmeyerek, bu yolda yaşamımızın sonuna kadar yürümeye devam edeceğiz. Büyük lider Atatürk’ün önderliğinde gazilerimiz, şehitlerimiz ile birlikte kazandığımız bu vatanımızda yılmadan, usanmadan hukukun üstünlüğü ve bağımsız bir yargı mücadelesinin yılmaz savunucuları olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt