Bursa Barosu’ndan Hekim ve Sağlık Çalışanlarına Destek

Bursa Barosu Sağlık Hukuku Komisyonu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle, hekimlere ve sağlık çalışanlarına destek mesajı verdi. Komisyonun basın açıklamasında “Görevleri başında öldürülseler, dövülseler, hakarete uğrasalar da görevlerini yapmaya devam eden ama tüm bu olumsuzluklara karşı ve ‘giderse gitsinler’ denerek hedef gösterilseler de Türk hekimleri ve sağlık çalışanlarının hukukçu dostları olarak, onurlu mücadelelerine destek veriyoruz” denildi.

Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, Sayman Av. Gonca Gülçin ve yönetim kurulu üyeleri Av. Özge Türker Yılmaz ve Yasemin Reçber ile Sağlık Hukuku Komisyonu üyesi avukatların katıldığı basın açıklamasını, komisyon başkanı Av. Nilüfer Aydın okudu. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu toprakların, ülkemizin kuruluşunda ve kurtuluşunda 14 Mart; yurtseverliğin, bağımsızlığın, mücadelenin ve gönüllülüğün gerçek hikayesinin yazıldığı önemli ve unutulmaması gereken günlerden biridir. II. Mahmut, 14 Mart 1827’de Osmanlı’nın ilk Tıp Fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi açar. Bu fakültenin mezunlarının başarılı olması ve Viyana Tıp Fakültesi denklik sınavını geçmesi ile tüm dünyada kabul görür.

 

HİKMET BORAN’DAN GÜNÜMÜZE

 

14 Mart’ı 14 Mart yapan asıl önemli olay ise; 1919 yılında İstanbul İngiliz işgali altındayken yaşanır. 14 Mart 1919’da tıp öğrencileri, Hikmet Boran adında Tıbbiye 3. sınıf öğrencisinin önderliğinde fakültenin kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını söyleyerek toplanır. Tarihi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binasının direkleri arasına Türk Bayrağı’nı asarak işgali protesto ederler. İngiliz işgal kuvvetleri bu protestoyu engellemeye çalışsalar da, fakültenin direkleri arasında dalgalanan o Türk Bayrağı işgale inat, bir umut, bir isyan, bir başkaldırının simgesidir İstanbul ve ülkemiz için.

Daha sonra Hikmet Boran, tıbbiye öğrencileri arasından temsilci seçilerek Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya geçer. 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nde ‘Bırakın gitmeyi, manda ve himaye kabul edilemez’ konuşması ile öne çıkar. ‘Mandacılık hainliktir’ der. Amerika’da Tıp Bayramı, bir ameliyatta ilk defa anestezi kullanılan 30 Mart 1842 tarihi esas alınarak kutlanır. İran’da İbni Sina’nın doğum günü kabul edilen 23 Ağustos doktorlar günüdür. Küba’da Humma hastalığı için değerli çalışmalar yapan Dr Carlos Juan Finlay’ın doğum tarihi 3 Aralık Ulusal Doktorlar günüdür. Hindistan’da ünlü DR Bidhan Chanda Roy’un doğum günü olan 1 Temmuz Doktorlar Günü’dür. Tüm dünyada kutlanan Tıp Bayramı ya da Doktorlar Günleri, kendi içlerinde değerli anlamlar taşısalar da ülkemizde kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı’nın anlamı ve tarihinin ötesine geçemez.

BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİNİZ!

Fedakarlıkları, geçtikleri uzun ve meşakkatli eğitim, gösterdikleri özveri ve çalışkanlıkları göz ardı edilen, çalışma koşulları günümüz şartlarında insani çalışma şartlarının altında ve çağdaşlarının çok gerisinde kalan, pandemi sürecinde hayatlarını hiçe sayarak çalışan, görevleri başında öldürülseler, dövülseler, hakarete uğrasalar da görevlerini yapmaya devam eden ama tüm bu olumsuzluklara karşı ve ‘giderse gitsinler’ denerek hedef gösterilseler de Türk hekimleri ve sağlık çalışanları Hikmet Boran’dan devraldıkları, o direkler arasında dalgalanan bayrağı taşımakta kararlı ve ‘Beni Türk Hekimleri’ne emanet ediniz’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünün ne kadar doğru olduğunu tüm dünyaya başarıları ile kanıtlamanın gururunu yaşamaktadırlar.

İnsanca yaşamak ve adaletli bir dünya, herkesin en doğal hakkıdır. Hikmet Boran nezdinde tüm hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor ve hukukçu dostları olarak onurlu mücadelelerinde bu ülke, bu topraklar, bu millet için haksızlığa uğrayan herkes için çalışmaya ve mücadele etmeye devam diyoruz. Bu topraklar, bu ülke, bu bayrak, bu vatan bizim ve buradayız.”

 

YÜRÜYÜŞE KATILDILAR

Bursa Barosu; Bursa Tabip Odası, Aile Sağlığı Çalışanları Ebe ve Hemşire Dernekleri Federasyonu, Bursa Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bursa Şubesi’nin oluşturduğu Bursa Sağlık Platformu’nca Setbaşı Mahfel önünden Cumhuriyet Alanı’na yapılan protesto yürüyüşünde hekim ve sağlık çalışanlarının yanındaydı.

Hekim ve sağlık çalışanlarının yürüyüşüne Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, Sayman Av. Gonca Gülçin, yönetim kurulu üyeleri Av. Özge Türker Yılmaz ve Av. Yasemin Reçber ile Sağlık Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Nilüfer Aydın katıldı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt