Büyük İstanbul Buluşmasına Geri Sayım

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu, kamuoyu oluşturmak ve uygulamadaki adaletsizliğin giderilmesi için “Büyük İstanbul Buluşması” adı altında miting ve basın açıklaması düzenlemek için geri sayımı başladı.

Mağdurlar Haklarını Arıyor

Haklarını arayan mağdurların sesi “Bizler, meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan, yıllarca o numara ile işlem görüp sonunda aynı numara ile emekli de olacak ama bugün itibariyle ilk işe girişleri kabul edilmeyen mağdurlarız.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları olarak Türkiye genelinde örgütlenerek önce 18 ilde dernek ve ardından kısa sürede federasyon çatısı altında birleştik.Çalıştaylar, stant çalışmaları, meclis ziyaretleri, eş zamanlı basın açıklamalarının yanı sıra sosyal medyada neredeyse aylardır sesimizi ilk sırada duyurarak aktif bir kampanya yürüten federasyonumuz, bu kez İstanbul’da büyük buluşma organize etti. Türkiye’nin dört bir yanından toplanacak federasyona bağlı dernek üyeleri ve çalışan mağdurlar olarak, bu kez İstanbul Kartal’da buluşuyoruz. 10 Aralık 2023 Pazar günü saat 14.00’de yapılacak açık hava mitinginde hükûmete seslenerek çözüm beklentilerimizi yeniden kamuoyuna açıklayacağız” diye yükseldi.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu Başkanı Murat Bal, İstanbul’da düzenlenecek büyük buluşma için yurdun dört bir yanında hazırlıkların devam ettiğini ve adına yakışır büyük bir buluşma olmasını planladıklarını söyledi.

Birlikten Kuvvet Doğar

Kartal’da düzenlenecek basın açıklamasına tüm mağdurları davet ettiğini ,birlikten kuvvet doğacağını söyleyen  Bal, Staj ve Çıraklık mağdurlarını EYT çıktıktan sonra ortaya çıkan bir grup olarak düşünülmemesi gerektiğinin üzerini çizdi.Başkan Bal, kendilerinin mağduriyetinin 36 yıla dayandığını belirterek, şöyle devam etti: “Hakkımız olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz. E-Devlet’te gözüken ilk işe giriş tarihlerimizin emeklilikte de sayılacak şekilde sigortanın başlangıç tarihi olarak kabul edilmesini istiyoruz. O gün itibariyle bizim bilgimiz dışında eksik yatan primlerin sorumlusu biz değiliz, ortada fiili çalışma var, maaş aldık. Bu sorunu çözmek siyasilerin ve sosyal devletin görevi ve borcudur.

Sorunumuz Seçime Ertelenmemeli

Yerel seçimlerden önce staj ve çıraklık sigortası sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Murat Bal, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışma hayatına erken yaşlarda başlayan staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj ve çıraklık başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılmasının zamanı geldi de geçiyor. Biz yıllardır bu mağduriyeti çözmeye çalışıyoruz. Bunun için 10 Aralık Pazar günü Kartal sahilinde binlerce kişi ile birlikte büyük buluşma adı altında açıklama yapacağız. Haklıyız, kazanacağız. Staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti yerel seçimlere bırakılmamalı ”diye konuştu

Etiketler

mustafakemalpasagzt