ÇALIŞMA GRUPLARI ŞEHRİN SORUNLARINI TARAYACAK

17 Mart’taki olağanüstü kongrenin ardından Mehmet Çelebioğlu’nun başkanlığa seçildiği Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mustafakemalpaşa Şubesi’nde ilk genel üye toplantısı geniş bir katılımla düzenlendi.

Gündemin yoğun olduğu toplantıda, ‘görevsiz üye olmaz’ sloganından hareketle ADD üyelerine Mustafakemalpaşa’nın sorunlarının belirlenmesine ilişkin sorumluluk çağrısı yapıldı. Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu Koordinatörü Dr. Ahmet Şentük’ün öncülüğünde tarımdan eğitime, kadın ve gençlik sorunlarından sosyal yaşama uzanan 18 alanda çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı.  ADD Şube Başkanı Mehmet Çelebioğlu, çalışma gruplarına katılımı ‘tarihsel bir görev’ olarak nitelerken, Koordinatör Dr. Ahmet Şentük ise ‘Yeniden Atatürk Cumhuriyeti İçin Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu’nun, halkın bilgisine sunulmak üzere hazırlayacağı kapsamlı raporlarla ortaya bir kent vizyonu koyacağını vurguladı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, olağanüstü genel kurul sonrası ilk genel üye toplantısını gerçekleştirdi.

Yeni üyelere rozet takma, dernek vizyonu, gençlik komisyonun kurulması gibi konuların ele alındığı geniş kapsamlı toplantıya ADD üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Gençlerinde etkin olduğu ADD binasındaki buluşmada, sözcülüğünü Yaren Ünlü’nün yapacağı ADD Gençlik Komisyonu da kuruldu. Ünlü, dernek üyelerini komisyon hakkında bilgilendirdi. Ayrıca eski başkanlarında katılımlarıyla yeni üyelere rozet ve ADD kimlikleri takdim edildi

Toplantıyı düzenleyen ADD Şube Başkanı Mehmet Çelebioğlu, derneğin misyon ve vizyonlarından bahsetti. Ayrıca başkanlığı döneminde yapılan tüm etkinlikleri de anlatan Çelebioğlu, Gençlik Komisyonu müjdesini de bu gecede verdi. Çelebioğlu konuşmasında; “Atatürk’ün bedensel varlığının artık aramızda bulunmamasından cesaret alan içteki ve dıştaki kimi olumsuz güçler, O’nun yeni Türk Devleti’ni yaratma doğrultusunda ilk adımı attığı 19 Mayıs 1919’un üzerinden tam 70 yıl sonra Atatürk devrim ve ilkelerine karşı, açık ya da kapalı saldırıları doruğa ulaşmış, bundan daha kötüsü, plânlı ve sinsi çalışmalar ile o devrim ve ilkeleri gelecekte yok etme çabası içine girmişlerdir. Bu durum karşısında Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inananlar Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurarak, O’nun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunma ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu duymuşlardır.

 

19 Mayıs 1919’un 70. yılında 19 Mayıs 1989’da Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy öncülüğünde derneğimiz kurulmuştur. İlçemizde de merhum Musa Er öğretmenimiz öncülüğünde derneğimizin şubesi açılarak Atatürk devrimlerini kendine yol gösterici olarak seçmiş yöneticilerimiz vesilesi bu günlere gelmiştir. Şimdiye kadar görev yapan tüm başkanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ederim, vefat etmiş olan eski başkanlarımıza Allah’tan rahmet dilerim” dedi. 17 Mart’ta yapılan olağanüstü seçim sonrası yönetimi devraldıklarını, 24 Mart’ta ise dernek organ seçimlerini gerçekleştirdiklerini kaydeden ADD Şube Başkanı Mehmet Çelebioğlu, Hayri Öztetikler (Başkan Yardımcısı), Uluç Karagözoğlu (Sayman), Tolga Terzi (Sekreter), Kadir Tosunoğlu, Sinan Uyguç, Sibel Akdeniz, Gönül Çim, Birkan Erel, Tugay Aksoy, Yakup Girgin, Alihan Güler, Metin Göre ve Yasin Demir’in üye olarak belirlendiğini aktardı.

GÖREVSİZ ÜYE OLMAZ’

Çelebioğlu; “ADD; Atatürk’ün ilke ve düşüncelerini, Cumhuriyet ve Cumhuriyet değerlerini yaşatmak, yaymak amacıyla kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. ADD, siyasi parti değildir ve siyasi parti gibi davranamaz. Zaten dernek organizasyon yapısı da buna uygun değildir. ADD herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi, yan komşusu, oyun alanı değildir. ADD siyasi partilerin Atatürk ve Cumhuriyete karşı tutumlarına göre davranır. Siyasi parti Atatürk’e ve ilkelerine, Cumhuriyet ve onun değerlerine ne kadar uzaksa, ADD o partiye o kadar uzaktır. Ne kadar yakınsa o kadar yakındır. ADD, kendini partilerin arkasında, yanında, arasında değil, üstünde konumlandırmaktadır. ADD partiler üstü konumda olmalı, farklı siyasi partilerden Atatürk’e ve Cumhuriyete sahip çıkan kişiler ADD üyesi olabilmelidirler. Atatürkçü Düşünce günümüz siyasi partilerin hiçbirine sığmayacak kadar büyüktür. Atatürkçü Düşünce ‘İstiklal Savaşıdır, Vatandır, Cumhuriyettir.’ Herhangi bir siyasi parti içine hapsedilemez. Bu hedefler doğrultusunda derneğimizi 1932 yılında kurulmuş olan halkevleri gibi çalışmak, Cumhuriyet’in getirdiği değerlerin laik ve çağdaş bir toplum kurulması ve örgütlenmesi için halka anlatılması ve benimsetilmesi olarak görmektedir. Bizde dernek üyelerimizin sorumluluk alarak ‘görevsiz üye olmaz’ sloganıyla yeni yapılanmakta olan Gençlik Komisyonu ve Çalışma Komisyonlarımızda görev almanızı bekliyoruz” dedi.

YENİDEN ATATÜRK CUMHURİYETİ İÇİN MUSTAFAKEMALPAŞA ÇALIŞMA GRUBU’ KURULDU

Toplantıda daha sonra ADD Mustafakemalpaşa Şubesi Genel Üye Toplantısı’na sunulmak üzere Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu Koordinatörü Dr. Ahmet Şentürk tarafından hazırlanan proje sunumu yapıldı. Şentürk açıklamasında; “Mazisinden gurur duyan, ancak bugününde mutsuz, gelecekten umutsuz 103 bin Mustafakemalpaşalıyız. Yaşadığımız koşullar her geçen gün yeni olumsuzluklar doğuruyor. Birçoğumuz, bulunduğumuz yerlerde bu kötü gidişe ‘dur’ demek istiyor, ancak birey olarak bir şey yapamayacağımızı düşünerek daha da umutsuzlaşıyoruz. Oysa ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fikri ve vicdani hür olan milletine koyduğu tek yasak umutsuzluktur. Atatürk gibi düşünerek onun yolunda ilerleme çabasındaki biz Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve Atatürkçü yurttaşlar, kentimize bir başka odak ya da muhatap tarafından günümüz sorunlarının tespiti ve çözümlenmesi için bir çaba ya da davranış gözlemleyemiyoruz.

Bu tespitin sonucunda ADD Mustafakemalpaşa Şubesi olarak, genel merkezimize tüm ülkedeki şubelerimizce de uygulanmaya başlanmasını teklif ettiğimiz bir projeyi gerçekleştirmek üzere ‘Yeniden Atatürk Cumhuriyeti için Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu’ kurma kararı aldık. Yeniden Atatürk Cumhuriyeti için Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu; Mustafakemalpaşa’nın güncel sorunlarını belirlemek, gözüm önerileri geliştirmek, geleceğin çağdaş Cumhuriyet kentini oluşturmak doğrultusunda çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. Çalışma Grubu, Mustafakemalpaşa için söyleyecek sözü olan tüm çağdaş uygarlıktan yana, bilimsel ve analitik düşünceyi benimsemiş hemşerilerimizin katkı ve katılımına açıktır. Yeniden Atatürk Cumhuriyeti için Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu’na katılımınız halinde önemli bir eksikliğimiz giderilmiş olacaktır. Yurttaşlık duygusuyla hareket edeceğinizden emin olarak sizi bu tarihsel göreve katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

OLUŞTURULACAK 18 GRUP KENTİ TARAYACAK

Toplantıda, Tarım, Hayvancılık, Orman, Madencilik, Turizm, Sanayi, Esnaflık-Ticaret, Eğitim, Sağlık, Ulaşım ve Trafik, İnşaat, İklim ve Çevre, Gençlik Sorunları, Kadın Sorunları, Engelli Sorunları, Hukuk, Sosyal Yasam ve Kriz ve Afetlere Hazırlık alanında 18 grup oluşturulması kararlaştırıldı.

Buna göre her grup en az 3 kişiden oluşacak ve grup katılımcıları kendi aralarında başkan, sekreter ve üye görevlendirmesi yapacak. Gruplar çalışma alanlarıyla ilgili olarak kentteki tarihsel süreç, çalışma alanının bugünüyle ilgili bilimsel analiz ve çağdaş ülke örnekleri, gereken kent vizyonu, çalışma alanının bugünüyle ilgili temel sorunlar, bu sorunların giderilebilmesi için yerelde uygulanabilecek program ve çalışma alanıyla ilgili merkezi düzeyde alınması gereken kararlar ile ilgi rapor hazırlayacak. Gruplar çalışmalarını yazılı doküman olarak sunacak. Bu dokümanlar proje koordinatörü tarafından birleştirilerek genel üye toplantısında sunulacak. Sunumun ardından proje sonucu kamuoyuyla paylaşılacak. Proje sonucu, tüm katkı verenlerin isimlerinin yer alacağı yazılı kitap halinde eser olarak basılacak.

RAPOR ÇIKTISI HALKA SUNULACAK

Mustafakemalpaşa Çalışma Grubu Koordinatörü Dr. Ahmet Şentürk açıklamasının sonunda; “Çalışmak istediğiniz grubun adına ile beraber iletişim bilgilerinizi bizimle yazmanızı istiyoruz. Proje koordinatörümüz en kısa sürede gruplar bu bilgiler doğrultusunda oluşturup sizle iletişime geçecektir. Grup yeleri ilk grup toplantısında işbölümü ve programlarını belirleyecekler, bu toplantı sonucunu grup başkanı yazılı olarak proje koordinatörüne teslim edecektir. Grup, çalışmasını yazılı olarak nihayete erdirdiğinde grup başkanı çalışma içeriğini yazılı olarak proje koordinatörüne iletecektir. Grup çalışma sonuçlarını 28 Şubat 2025 tarihine kadar proje koordinatörüne iletilmesi planlanmıştır. Çalışma sonucunun bütüncül olarak 23 Nisan 1925’ten önce genel üye toplantısında değerlendirilmesi ve 23 Nisan 2025 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Mustafakemalpaşa halkının bilgisine sunulması hedeflenmiştir. Yeniden Atatürk Cumhuriyeti için görev başına” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt