ÇEVRE GÜNÜ’NDE GERİ DÖNÜŞÜM SERGİSİ

Mustafakemalpaşa’da ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’, Balibey İlkokulu’nda kutlandı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Öğrencilerin aileleriyle birlikte geri dönüşüm malzemelerinden ürettikleri eserlerinde sergilendiği programa Milli Eğitim Müdürü Veysel Çalık, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin İçal, TEMA Vakfı Sorumlusu Rasim Balaban, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Veysel Çalık, sıfır atık eğitimlerini her okul ve öğrenciye ulaştırıldığını söyledi.

Öğrenciler tarafından hazırlanan renkli programda, Balibey İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu anasınıfları geri dönüşüm malzemelerinden üretilen elbiseleri gösteri şeklinde sundu. Çevre Andı’nın okunduğu etkinlikte geri dönüşüm malzemelerinden oluşturulan sergi gezildi.

5 OKULA 5 D MODELİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde, TEMA Vakfı ve Tetra Pak’ın desteğiyle hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Eğitim Projesi’, Mustafakemalpaşa’da 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Balibey Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Zarifoğlu ve 14 Eylül ilkokullarında uygulandı.

Proje sürecinde öğrencilere doğal varlıkların doğru kullanılması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan ‘Düşün, Gerekli Değilse Tüketme’, ‘Daha Az Tüket’, ‘Değerlendir, Yeniden Kullan’, ‘Değiştir, Farklı Amaçla Kullan’ ve ‘Dönüştür, Doğa Kazansın’ uygulamalarıyla 5D modeli anlatıldı.

Etiketler

mustafakemalpasagzt