CUMHURİYET SEVDALILARI BULUŞTU

Atatürkçü Düşünce Derneği Mustafakemalpaşa Şubesi’nin her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında düzenlediği geleneksel Cumhuriyet Gecesi, bu yıl da coşku dolu bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Eğitim-İş Mustafakemalpaşa Temsilciliği ile birlikte organize edilen geceye katılan 7’den 70’e yüzlerce Cumhuriyet sevdalısı, 29 Ekim’in 99. yıl dönümünü doyasıyla kutladı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dolayısıyla, ADD ve Eğitim-İş Mustafakemalpaşa şubelerinin işbirliği ile ‘Cumhuriyet Gecesi’ düzenlendi.

Özel bir tesiste düzenlenen özel geceye; siyaset, STK, iş ve eğitim dünyasından çok sayıda davetli büyük ilgi gösterdi.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gece, vals ve zeybek gösteriyle renklenirken, programda bir konuşma yapan ADD Şube Başkanı Haşim Yoldaş; “Türkiye de ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ kuralını devlet yönetimine yerleştiren Cumhuriyetimizin 99.yılını kutluyoruz” dedi.

CUMHURİYET’İN EMANETÇİLERİYİZ’

Ulusal bağımsızlığa giden sürecin nice zorluklarla mümkün olabildiğini vurgulayan Yoldaş; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’un 19 Mayıs’ında ülke bütünlüğünü korumak amacıyla başlattığı bağımsızlık savaşımız, 30 Ağustos 1922’ye kadar sürmüş, 13 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile fiilen, 24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile tamamen bitmiştir” diye konuştu.

ADD Şube Başkanı Yoldaş, konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Türk kültürünü ve tarihini çok iyi bilen Atatürk’ün, ‘Türk milletinin tabiat ve karakterine en uygun idare şekli Cumhuriyet rejimidir’ diyerek kurduğu Cumhuriyet’in emanetçileriyiz. Bizim için; Cumhuriyet demokrasidir, aydınlanma seferberliğidir, eşit vatandaşlık hakkıdır, hürriyettir. Hürriyetin olmadığı yerde insanlık yoktur. Görevimiz Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Cumhuriyete, Atatürk İlke ve Devrimlerine dil uzatan, bu kazanımları yıkmak isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz. Dökülen gözyaşlarının, akan kanların, verdiğimiz canların mirası olan Cumhuriyeti bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere O’nun kahraman silah arkadaşları, şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet.”

VALS VE ZEYBEKLİ KUTLAMA

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy ve Eğitim-İş Mustafakemalpaşa Temsilcilik Başkanı Cem Eroğrul’da yaptıkları konuşmalarda, Cumhuriyet kazanımlarının korunmasının ülkenin geleceği için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Meral Uygun Yağız’ın konseriyle renklenen gecede, vals ve zeybek gösterilerinin yanı sıra ADD yararına hediye çekilişleri gerçekleştirildi.

CHP Bursa İl Başkan Yardımcısı Erol Bor, 2 bin TL’ye satın aldığı Atatürk portresini en güzel köşeye koyacağını belirterek, gecede emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler

mustafakemalpasagzt