EĞİTİM EMEKÇİLERİ ŞİDDETİN HEDEFİ OLDU’

İstanbul Eyüp’te bulunan özel bir okulda müdür olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi üzerine Mustafakemalpaşa’da bir araya gelen öğretmenler, kahredici olaya ilişkin basın açıklaması yaptı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Hürriyetçi Eğitim- Sen Mustafakemalpaşa şubelerinin Cumhurluk Alanı’nda yaptığı ortak basın açıklamasına birçok eğitimcinin yanı sıra Bursa Barosu Mustafakemalpaşa Temsilcisi Avukat Gürkan Esen ve CHP Başkanı Gökhan Demir de destek verdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Bülent Aytan, Eğitim-İş Şube Başkanı Çağdaş Yalvarmış, Eğitim-Sen Şube Başkanı Seyit Ali Geçici ve Hürriyetçi Eğitim Sen Şube Başkanı Turgut Günhan, ortak açıklamasını okudu.

ŞİDDETİN ARKASINDAKİ NEDENLER ORTAYA ÇIKARILMALI’

Eğitim sendikalarının temsilcileri, İstanbul’daki olayda emekli öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesinin derin üzüntüsünü yaşadıklarını vurguladı.

Yaşanan ölümlü şiddet olayının kınandığı açıklamada; “Okulda şiddet bir meslektaşımızı daha aramızdan aldı. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak bugün İstanbul’da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayı düşünülemez. Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur” denildi.

MEB’E ÇAĞRI

Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesinin öncelikle her fırsatta öğretmenleri ve eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçtiği vurgulanırken; “Okulda şiddet olaylarımın durması için Milli Eğitim Bakanlığını acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın liyakatsız kadrolarla, yap-boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyor, İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz” ifadeleri kullanıldı. Polisin güvenlik önlemleri aldığı eylemde, yakalarına ‘Öğretmene Yönelik Şiddete Son’ notları asan eğitimciler, slogan atarak basın açıklamasını sonlandırdı.

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt