FARKLILIKLAR TOPLUMU GÜÇLÜ KILAR’

Mustafakemalpaşa’da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmli bireylerin sosyalleşmesini sağlayan buluşma merkezi Gülümseyen Cafe’de kutlandı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Otizm Derneği Başkanı Selda Özel, çocuklarla birlikte yaptığı açıklamada, 2 Nisan tarihinin otizmli bireyleri anlamak ve destek olmak için bir fırsat olduğunu vurguladı. Özel, otizm hakkında yanlış algıların olduğuna dikkat çekerek; “Farklılıklar toplumu güçlü kılar. Otizmli bireylerin farklılıklarını kabul etmeli, arkadaşlık kurabilmeli ve güçlü yönlerini takdir etmeliyiz” dedi.

Mustafakemalpaşa Otizm Derneği Başkanı Selda Özel, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Şeyhmüftü Mahallesi’nde otizimli bireyler yararına hizmete açılan Gülümseyen Cafe’de çocuklarla buluşan Özel, her yıl 2 Nisan tarihinin dünya genelinde otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin farkındalığını artırmak, anlamak ve desteklemek için kutlandığını hatırlattı.

‘OTİZİM HAKKINDA YANLIŞ ALGILAR VAR’

Selda Özel, “Otizm spektrum bozukluğu, sosyal etkileşimde zorluklar, tekrarlayıcı davranışlar ve sınırlı ilgi alanları ile karakterize edilen bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Bununla birlikte, her otizmli kişi farklı özelliklere sahip olduğundan, otizm spektrumda farklı düzeylerde etkilenebilirler. Bu nedenle, otizm hakkında bilgi sahibi olmak ve otizmli bireylerin ihtiyaçlarını anlamak son derece önemlidir. Ne yazık ki, toplumumuzda hala otizm hakkında yanlış anlaşılmalar ve önyargılar var. Bu, otizmli bireylerin toplumsal hayatta ayrımcılığa maruz kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle, Dünya Otizm Farkındalık Günü’nün önemi büyüktür” dedi.

GÜÇLÜ YÖNLER TAKDİR EDİLMELİ’

2 Nisan tarihinin otizmli bireyleri anlamak ve destek olmak için bir fırsat olduğunu vurgulayan Özel; “Peki, bizler ne yapabiliriz? Otizmli bireylere karşı anlayışlı, sabırlı ve saygılı olabiliriz. Onların farklılıklarını kabul edebilir, onlarla arkadaşlık kurabilir ve onların güçlü yönlerini takdir edebiliriz. Aynı zamanda, otizm hakkında daha fazla bilgi edinerek, otizmli bireylere karşı önyargıları azaltabiliriz. Otizm farkındalığı, sadece bugün değil, her gün önemlidir. Bizler, otizmli bireyleri anlamak ve desteklemek için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım ki, herkesin farklılıkları vardır ve bu farklılıklar, toplumumuzu daha güçlü ve zengin kılar” ifadelerini kullandı.

Etiketler

mustafakemalpasagzt