Görme engelli öğrencilere yeni eğitim hizmeti

Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Milli Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uzaktan eğitim sürecinde eğitim-öğretimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için www.eba.gov.tr adresinden zengin içeriklere erişimlerin sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu süreçte görme yetersizliğinden etkilenen bireylerin akademik becerilerin gelişiminde diğer bireylerle aynı aşamalardan geçtiğini kaydeden Efe, görme kaybından dolayı kazanım ve konu öğretiminde yaşanan gecikmelerin hizmete sunulan yeni aktivasyonlarla giderildiğini belirtti.

Milli Eğitim Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün açıklaması hakkında kamuoyunu bilgilendiren Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe; “ Görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerimizin öğrenme sürecine aktif katılmasına imkan tanıyan, sesli betimlenen içeriklerle öğrencilerimizin bilgiyi keşfetmesine ve edindikleri bilgileri zihin şemalarına yerleştirerek geliştirmesine hizmet eden sesli betimlemeli ders anlatım videoları Genel Müdürlüğümüzce hizmete sunulmuştur”dedi.

‘Göreme engelli öğrencilerimizin hayatına dokunalım’

Efe; “İlk aşamada Genel Müdürlüğümüzce hazırlanmış olan 100 adet ders videosunun görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerimiz için sesli betimlemesi yapılmıştır. Ayrıca sesli betimlemesi yapılan eğitim videolarına ek olarak görme yetersizliği olan öğrencilerimizin Türkçe ve Matematik derslerinde kullandıkları özel materyaller ile (braille yazı materyalleri) 70 adet ders videosunun da çekimleri tamamlanmıştır. Sesli betimlenen ve yeni çekilen eğitim videoları haftada 12’şer adet olmak üzere www.eba.gov.tr platformundan yayınlanacaktır.

Yine alanında ilk diyebileceğimiz bu çalışmayla özel eğitim ihtiyacı olan görme yetersizliği olan öğrencilerimizin TRT EBA TV’de yayınlanan ders içeriklerini kolayca takip edebilmelerini amaçlıyoruz. On beş hafta boyunca sürecek ‘Sesli Betimleme ve Braille Okuma-Yazma ile Matematik Öğretim Videoları’ serisi, inşallah ikinci dönemde de yeni içeriklerle zenginleştirilecek. ‘Bir ses bir nefes’ diyerek, dokunarak öğrenmenin alfabesini seslerle renklendirmek istiyoruz. Haydi ellerimiz dokunsun ve öğrencilerimizin seslerini hissedelim, onların hayatına dokunalım.Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül’ün çağrısını yineliyoruz. Görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerimizle birlikte bu yetersizlikten etkilenmemiş tüm bireylerimizi de braille okuma-yazma öğrenmeye davet ediyoruz. Haydi, www.eba.gov.tr ve www.orgm.meb.gov.tr adreslerinde buluşalım” dedi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN