LALAŞAHİN CAMİ 6 ASIR SONRA İHYA EDİLİYOR

Osmanlı sultanlarından 1. Murat’ın lalası Lalaşahin Paşa tarafından yaklaşık 650 yıl önce yaptırılan ancak günümüze sadece türbe ile yıkık bir minaresi kalan Lalaşahin Paşa Cami’nin ihya edilmesi için düğmeye basıldı.

Müjdeyi veren AK Parti Mustafakemalpaşa Başkanı Murat Hallaçoğlu, Edirne ve Filibe’nin fethinde önemli bir rol oynayan Lalaşahin Paşa tarafından 1348 yılında Kirmasti Deresi’ne hakim bir tepe üzerine inşa edilen caminin gün yüzüne çıkarılacağını söyledi. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

AK Parti Başkanı Murat Hallaçoğlu, cami, medrese, hamam, zaviye ve türbeyi bünyesinde barındıran külliyeden günümüze sadece türbe ile yıkık bir minare kaldığını, Lalaşahin Cami ve tarihi minarenin ilk günkü orijinalliği ile ayağa kaldırılması için proje hazırlandığını belirtti.

‘CAMİMİZİ VE MİNAREMİZİ YAPIYORUZ’

“Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında Mustafakemalpaşa’nın simge mimari eserlerinin başında gelen Lalaşahin Cami’ni tekrar ayağa kaldırıyoruz” diyen Murat Hallaçoğlu; “ Ecdat yadigarı külliyeden bugün sadece türbe sağlam durumdadır. Cami tamamen yok olmuş, şerefesiyle birlikte yıkılan minarenin alt kısmı ile medrese duvarlarının bazı parçaları da günümüze ulaşmıştır. Türbenin yanına eski haline uygun bir şekilde camimizi ve minaremizi yapıyoruz. Tarihin gün yüzüne çıkarılacağı bu proje için AK Parti Bursa İl Başkanımız Davut Gürkan, Bursa Milletvekilimiz Mustafa Esgin ve tüm Bursa Milletvekillerimize ilçem ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Caminin mimari projesini de paylaşan Hallaçoğlu, çalışmaların kısa süre içinde başlayacağını sözlerine ekledi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt