Mehmet Kanar’dan farkındalık

Her söylemi ve yaptığı tüm davranışlarıyla örnek gösterilen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, bu sefer de ‘Meme Kanseri farkındalık ayına dikkat çekerek önemli misafirlerle bir araya geldi. Özel etkinlik kapsamında birçok özel davetli isimle birlikte olan Mustafakemalpaşa’nın sevilen başkanı Kanar, sosyal medya hesabından paylaştığı ‘Meme Kanseri’ iletisiyle büyük beğeni topladı. Mehmet Kanar meme kanseri paylaşımı yaptı

Paylaşımında Kanar; ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, belediyemiz kadın personellerinin katılımıyla ”Meme Kanseri Farkındalık Konferansı” gerçekleştirildi. Prof Dr. Halil Özgüç’e verdiği bu önemli konferanstan dolayı teşekkür ederim’ ifadelerine yer verdi. Erken evrede meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar belirgin bir belirti vermeyebilir. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Bu nedenle, meme kanserinin erken tanısı için önerilen kontrol programlarını uygulamanız çok önemlidir. Özgüç sözlerine şöyle devam etti.

KORKMA! FARKINDA OL! GEÇ KALMA

Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri ( Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir.)Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurunuz. Ayrıca 40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir mamografi tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir.

Meme kanserinin tedavisinde bir çok tıp dalı(radyoloji,cerrahi,onkoloji) birlikte çalışır. Erken evrelerde tedavinin başarı şansı %100’e yakınken ileri evrelerde bu olasılık azalmaktadır. O nedenle biz ‘KORKMA! FARKINDA OL! GEÇ KALMA! diyerek sözlerine son verdi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN