Mustafakemalpaşa’da hedef ‘Sıfır E-Atık’

Mustafakemalpaşa Belediyesi ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilçede bulunan ve kullanım ömrünü tamamlayan elektronik atıkları toplayarak geri dönüşüme kazandırıyor.

‘Sıfır E-Atık’ hedefiyle başlatılan projede bozuk ve çalışmayan elektrikli elektronik araç gereçlerin gelişi güzel çöpe bırakılmasının önüne geçiliyor. İlk aşamada belediye hizmet binaları ile ilçede hizmet veren 10 elektrik elektronik işletmesine konumlandırılan e-atık geri dönüşüm kutuları vasıtasıyla toplanan atıklar yetkilendirilmiş kuruluş tarafından geri dönüştürülüyor. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Geri dönüşüme katkı sunmak isteyen vatandaşlar evlerinde atıl durumda bulunan kablo, klavye, ütü ve saç kurutma makinası gibi elektronik atıkları atık toplama noktalarına bırakabilirken, taşınması güç olan elektronik atıklar ise görevliler aracılığıyla evlerden alınıyor.

Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Hızlı teknoloji kullanımıyla, teknolojinin sürekli gelişmesiyle her evde kullanılmayan çok sayıda elektronik ürün biriktiğine dikkat çekerek cep telefonundan, televizyona, kablolardan çalışmayan, bozulan makinelere kadar gelişi güzel çöpe bırakılan e-atıkların çevreye telafisi zor bir zarar verdiğini söyledi.

‘Muhtarlıklar Yarışıyor’

Elektronik cihazların üretiminde kurşun, kadmiyum, civa gibi birçok ağır metal bulunduğunu belirten Başkan Kanar, “Özellikle, atık haline gelmiş elektronik cihazların, çevre ve insan sağlığına etkilerini minimize etmek amacıyla kaynağında ayrı toplanmaları ve geri dönüşüme kazandırılmaları gerekmektedir. Sıfır Atık Projesi kapsamında atıkların kaynağında ayrı toplanmasını, geri dönüşümünü ve doğaya zarar vermeden bertaraf edilmesini ilke edinerek pilot uygulama başlattık. Ekiplerimiz elektrikli ve elektronik atıkların toplanması için 10 adet E–Atık toplama kutusu dağıttılar. Ayrıca  ‘Muhtarlıklar Yarışıyor’ kampanyası kapsamında tüm muhtarlıklardan e atıklar toplanmaktadır” dedi.

Başkan Mehmet Kanar, “Vatandaşlarımız geri dönüşüme destek vermek doğayı korumak için taşınabilir boyutta olan elektrikli ve elektronik atıklarını toplama noktalarına getirebilirler. Buzdolabı, çamaşır makinası gibi büyük olanlar için 444 38 15 -2561 i arayarak evinden alınmasını talep edebilirler. Doğa için gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler

mustafakemalpasagzt