MYO’DA MEZUNİYET SEVİNCİ

Bursa Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu (MYO) 2022-2023 Akademik Yılı içerisinde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için geniş katılımlı bir mezuniyet töreni düzenledi.

Bursa’da Meslek Yüksekokulu bazında ilk bağımsız müdürlük olan, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Pazarlama, Gıda Teknolojisi, Organik Tarım ile Tohumculuk Teknolojisi programlarında öğrencilere sağladığı uygulamalı eğitimlerle yenilikçiliği ve girişimciliği esas alan Mustafakemalpaşa MYO, 29. dönem mezunlarını verdi. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Akademik eğitime başlamasının 31. yılını kutlayan yüksekokulda 80 öğrencinin kep atarak mezuniyet sevinci yaşadığı törende konuşan MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, her öğrenciyi ‘milli değer’ olarak gördüklerini, mezunlardan okulla bağını koparmadan güvenle geleceğe odaklanmalarını istedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu’nun (MYO) 2023-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, bugün MYO Yerleşkesinde yapıldı.

Geniş katılımlı törene; Mustafakemalpaşa ilçe Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Canik, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz, MEYOK Koordinatörü Prof. Dr. Çağatan Taşkın, Milli Eğitim Müdürü Veysel Çalık, Emniyet Müdürü Rıza Dinç, Jandarma Komutanı Ütğm. Emre Kavak, yüksekokul öğretim elemanları, idari personel, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından törende, mezun olan öğrenciler adına açılış konuşması yapan yüksekokul birincisi Gıda Teknolojisi öğrencisi Suriyeli Nour Alfrıekhe, mezun olan arkadaşlarını tebrik ederek ailesine, MYO okul yönetimine ve akademik personeline teşekkür etti.

SURİYELİ BİRİNCİDEN DUYGUSAL KONUŞMA

Suriye İç Savaşı’nın ilk yıllarında üniversite hayali kurarken bir dönüm noktası olan 2011 yılında evini kaybettiğini söyleyen Alfrıekhe, önce Lübnan’a 2015’te ise Türkiye’ye öğrenci olarak gelme kararı aldığını dile getirdi.

Uludağ Üniversitesi TÖMER Merkezi’nde Türkçe dil eğitimi aldıktan sonra 2 yıl boyunca yabancı öğrenci sınavına hazırlandığını belirten okul birincisi Nour Alfrıekhe; “Sınavın ardından Uludağ Üniversitesi Mustafakemalpaşa Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Bölümü tarafından kabul edildim. Bugün burada, mezuniyetimizi kutlarken kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu büyük başarıyı elde etmemde destek olan herkese minnettarım. Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti’ne savaşın karanlık gölgesinden çıkmamıza yardımcı oldukları için teşekkür etmek istiyorum. Bize sadece güvenli bir sığınak sağlamakla kalmadılar aynı zamanda eğitim hakkımızı da korudular. Mezuniyetimiz kutlu olsun, her şey gönlünüzce olsun” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK SORUN YURT EKSİKLİĞİ’

Törende konuşan Mustafakemalpaşa MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz ise 1992 yılında 50 öğrenci ile akademik eğitime başlayan yüksekokulun 1994’te bağımsız müdürlük statüsü aldığını hatırlattı.

MYO Müdürü Öz, 6 programda 615 öğrencinin eğitim aldığı yüksekokulun akademik kadrosunda 3 profesör, 2 doktor öğretim üyesi, 4’ü doktora dereceli toplam 11 öğretim görevlisi olmak üzere 15 öğretim elemanı bulunduğunu, 1 öğretim görevlisinin de, BUÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan geçici olarak görevlendirildiğini belirtti.

MYO bahçesinde üretilen bazı tarım ürünlerinin yüksekokul laboratuvarında işlenerek Görükle Kampüsü ve yüksekokulda döner sermaye kapsamında satışa sunulduğunu anlatan Mehmet Öz; “Bu sene ürün portföyümüze pancar pekmezini de katacağız. 2020 yılı Ekim ayında imzalanan bir protokol ile MYO bahçesinde, içinde lavantadan ada çayına, ekinezyadan tıbbi papatyaya kadar 23 çeşit bitkinin bulunduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Örnek Bahçesi de oluşturuldu” dedi.

MUSTAFAKEMALPAŞA MYO’YA ÖVGÜ

UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu da konuşmasında, BUÜ bünyesindeki 15 meslek yüksekokulunda 20 binin üzerinde öğrencinin eğitim aldığını belirterek; “Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha artacak. YÖK’ün bu konuda bir eğilimi var. 23 araştırma üniversitesinden biri olan Uludağ Üniversitesi’ndeki 70 bin öğrencinin 7 binini yabancı öğrenciler oluşturuyor. Mustafakemalpaşa MYO’nun akademik olarak güçlü bir kadrosu var. Mustafakemalpaşa’da birinci olan öğrencimiz bizleri etkiledi. Yabancı öğrenci alma konusunda ciddi bir sınavı bünyemizde yapıyoruz, bu seçiciliğimizin güzel bir örneğini oluşturdu. Mezun öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ise belediye olarak öğrenci dostu çalışmalar yürütme gayreti içinde olduklarını dile getirerek mezun olan öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt