NEFES KREDİSİ 1 HAZİRAN’DA

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu, Nefes Kredi Paketi’ne ilişkin bilgiler verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın duyurduğu söz konusu kredi paketiyle, Kovid-19’un ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmanın yanı sıra KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteğinin sağlanmasının amaçlandığını dile getiren Akkoyunlu; “2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak” dedi.

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon TL’nin altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacağını dile getiren Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Akkoyunlu; “2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak” dedi.

6 AY ÖDEMESİZ DÖNEM

Akkoyunlu şunları söyledi; “İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi. Kredi paketine katılım sağlayan bankalar; TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ olacak.”

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN