O gün o arka odada o kişiye ne soruldu?

Kaynak/en Bursa. Okan Tuna

  Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Gördüğümüz kadarıyla; AK Parti yöneticilerinin keyfi yerinde.

Liderleri, Tayyip Erdoğan’ı Bursa’da sorunsuz bir şekilde konuk edip uğurlayan İl Başkanı Davut Gürkan ve ekibi, iki gündür yorgunluk atıyorlar.Tabi;

Böylesine önemli bir konuğun ardından AK Parti’de yaşanan bazı ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

Malum;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Bursa ziyareti 21 Ocak cumartesi günüydü. Bu ziyaret öncesinde de 15 Ocak pazar günü AK Parti İl Başkanlığı binasında önemli bir buluşma gerçekleştirildi.

Bulaşmaya;

Milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanları davet edildi. Bu buluşmada gündem, Erdoğan’ın Bursa programıydı.

Tüm detaylar gözden geçirildi, görevlendirilmeler yapıldı, belediye başkanlarına ve ilçe başkanlarına düşen görevler hatırlatıldı, ziyaretin Bursalılar’a duyuruları için de talimatlar verildi.

İşte o gün;

Partide yapılan ve sona eren bu buluşmanın ardından farklı bir küçük toplantı yapıldığı çıktı ortaya.

Hatırlanacaktır;

Kısa bir süre önce, ellerinde tapuları bulunan Karacabey’deki Hürriyet mahallesi köylüleri, topraklarının Belediye Başkanı Ali Özkan tarafından gasp edilip satıldığı iddiasını Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bizzat taşımışlardı. Yani; Ali Özkan’ı, Cumhurbaşkanı’na şikayet etmişlerdi.

Yine hatırlanacaktır;

Bu işe çok şaşırıp tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan da, orada bulunan Bursa Milletvekilleri’nden Hakan Çavuşoğlu ile Vildan Gürel’e dönüp “Olmaz öyle şey, hemen gidin oraya, çözün bu işi” talimatı vermişti.

İşte…

AK Parti’nin o gün il binasında yapılan “Erdoğan hazırlığı” sonrasında ilginç bir gelişme oldu ve tüm belediye başkanları partiden ayrılırken Karacabey Belediye Başkanı Özkan’a “sen kal” denildi.

Ardından da;

Bazı milletvekillerinin ve il yöneticilerinin katılımıyla İl Başkanı Davut Gürkan tarafından, Karacabey Belediye Başkanı Özkan’a “Hürriyet mahallesi sakinlerinin sorunlarını ne yaptığı” soruldu. Ki;

Beklenmedik bu durumu bir “sorgulama” olarak değerlendirenler de oldu. Bu küçük çaplı toplantıda;

Ankara’da TBMM çıkışında yaşanan ve tüm Türkiye’nin izlediği soruna sebep gösterilen Belediye Başkanı Özkan’a, milletvekilleri Çavuşoğlu ve Gürel’e bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen “sorunu çözün” talimatı da hatırlatıldı.

Kulağımıza gelenler;

Başkan Özkan’ın, iddiaları kabul etmediği ve yaptıklarından geri adım atmamakta ısrarlı olduğu yönünde. İfade edilenlere göre; Özkan’ın bu tavrından İl Başkanı Gürkan’ın rahatsızlık duyduğu.

Bu yönde de;

İl Başkanı Gürkan ve bazı milletvekilleri tarafından bu sorunla ilgili olarak kapsamlı bir rapor hazırlanmasına başlandığı ve raporun bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verileceği yönünde.

Hazırlanan bu raporun;

İkidir Ankara’dan sert bir şekilde uyarılan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın siyasi hayatında nasıl bir etki edeceği merak konusu.

Bir de şu var.

Daha doğrusu Özkan’la ilgili dillendirilen bir başka iddia.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da Gökdere Meydanı’nda konuşurken tüm belediye başkanları da oradaydı. Bir kişi yoktu, o da Karacabey Belediye Başkanı Özkan’dı.

O saatlerde Erdoğan tarafından telekonferans yöntemiyle açılışı yapılan Bursalı ünlü iş insanı Faik Çelik’e ait olan Beyçelik Gestamp Otomotiv AŞ’deki törendeydi.

Denilen, o gün için Başkan Özkan’ın özellikle orada bulunmasının daha iyi olacağı yönünde kendisine söylendiği, Özkan’ın da parti talimatı gereği orada yer aldığı yönünde.

Şu da var.

Krizlerin yönetilememesi nedeniyle ucu Ankara’ya değin giden sorunlarla anılan Karacabey’in Belediye Başkanı Ali Özkan, AK Parti içinde artık bir vakıa olmuş durumda. Nitekim;

Son olarak Bursalı Politic’s araştırma firmasının ilçeler nezdinde yaptığı siyasal ankette Karacabey’de işlerin hiç iyi gitmediği görülmüştü AK Parti için. O çalışmada;

Karacabeyli’ler, “Ali Özkan’ın sunduğu hizmetlerden memnun musunuz” sorusuna yüzde 56.41 ile “hayır” yanıtı verirken, “Başkan Ali Özkan’a yeniden oy verir misiniz” sorusuna da yüzde 56.93 ile “vermem” yanıtını vermişti. Hatırlanacaktır; Bu çalışma, AK Parti’nin Bursa yönetiminde de ele alınmıştı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt