ORMAN BENİM’ PROJESİNE GENİŞ KATILIM

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak başlattığı ‘Orman Benim’ kampanyası, Bursa’nın orman zenginliği açısından en büyük ilçelerinin başında gelen Mustafakemalpaşa’da da geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplumda çevre bilincinin artırılması ve orman yangınlarının önlenmesi adına önemli bir adım olarak değerlendirilen etkinlikte katılımcılar, çöp poşetleriyle ormanlık alanlara girerek çöpleri topladı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa’da orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi ve vatandaşlarda orman yangınlarının çıkmasını önleyici bilincin oluşması amacıyla 3 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da ‘Orman Benim’ kampanyası düzenlendi.

Muradiye Sarnıç Mevkii’ndeki etkinliğe Mustafakemalpaşa Orman İşletme (OİM) Müdürü Bünyamin Arslan,  Jandarma Komutanı J. Ütğm. Emre Kavak, OİM işletme şefleri ve personelinin yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

YANGINLARIN ÇIKIŞI İNSAN KAYNAKLI’

OİM Müdürü Bünyamin Arslan, etkinlik öncesi ‘Orman Benim’ Kampanyası hakkında bilgiler verdi.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin de etkisiyle orman yangınlarının oluşma riskinin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekilen açıklamada; “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarımızda öncelikli stratejimiz; yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirlerdir. Son 10 yılın yangın istatistiklerine baktığımızda, çıkan orman yangınlarının %90’ının insan kaynaklı çıktığı görülmektedir. İnsan kaynaklı çıkan bu yangınların sebeplerine  bakıldığında; tarımsal hasadı müteakip oluşan atıkların yakılması, tarımsal alan ve yerleşim alanlarındaki atıkların temizlik amaçlı yakılması, özellikle araçla seyir halindeyken sönmemiş sigaraların açık alanlara atılması, nemin çok düşük olduğu günlerde açık alanda pişirme amaçlı aktivitelerin yapılması, ormanlık alanlarda insan kaynaklı yakılan ve tam olarak söndürülmemiş ateşler, nemin düşük olduğu günlerde yapılan kaynak ve spiralle metal kesme çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımlar, yerleşim yerleri arasında enerji taşıyan hatların bakımsız bırakılması veya kapasitesinin üzerinde enerji çekilmesi nedeniyle patlayan trafolar, herhangi bir önlem almadan çalışan biçer döğer gibi iş makinalarından kaynaklı yangınlar, nadir de olsa kasıtlı çıkarılan yangınlar ve çevreye gelişi güzel atılan cam ve benzeri atıklar, olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

TOPLUMSAL BİR SAHİPLENME GEREKİYOR’

Günümüzde çıkan orman yangınlarının değişen meteorolojik veriler ve hâkim olan kuraklıklar nedeniyle oldukça masraflı ve riskli bir mücadeleye dönüştüğünü vurgulanırken; “Ülke olarak değişen bu şartlara uygun olarak müdahale kapasitemizde ciddi artışlar yapılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada bu yüksek enerjili yangınlarda kapasite artışlarımız olsa bile ormanlarımızın yangınlardan zarar görmesini engellemek oldukça güç olmaktadır.

Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de önceliğimiz yangınların çıkmasına veya sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalardır. Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız ‘Orman Benim’ kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmeyi, böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indirmeyi hedefliyoruz Söz konusu kampanyada orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacaktır” denildi.  Etkinliğe katılan orman gönüllüleri daha sonra gruplar halinde ormanlık alanlara ve yol kenarlarına gelişigüzel atılan çöpleri topladı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt