Osmangazi’den Bursa’ya Önemli Kültür Hizmeti

Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi bünyesinde oluşturulan, Bursa Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.

Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Alipaşa Mahallesi’ndeki 19. yüzyıla ait sivil mimari örneği yapıyı, aslına uygun şekilde inşa ederek çöküntü olmaktan kurtardı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın talimatı doğrultusunda kültür merkezi olarak düzenlenen ve Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adı verilen tarihi yapı, ardından  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Toplam 210 metrekare alan üzerine bodrum+2 kat olarak inşa edilen tarihi yapının bünyesinde, her yaştan kitapseverin ulaşabileceği birbirinden nadide eserlerin yer aldığı bir kütüphane oluşturuldu. Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara’nın adlarının verildiği Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Kütüphanesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ile akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Dündar: “Tarihi Mirası Ayağa Kaldırmaya Devam Ediyoruz”

Yeni kütüphanenin açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olduklarını ifade ederek, bu çalışmaların özellikle Hisariçi’nde yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. Tarihi mirasa sahip çıkma konusunda 8 farklı ödüle sahip olduklarına dikkat çeken Başkan Dündar, “Sümbüllü Bahçe’den başlayarak Surüstü Konağı, Oruçbey Caddesi, Hisar Arkeopark, Filiboz Mescidi başta olmak üzere bölgedeki tarihi mirası ayağa kaldırdık ve kaldırmaya devam ediyoruz. Yine bu bölgede yer alan Bursa’nın en eski çarşılarından Tahtakale Çarşısını yeniledik. İlçemizde yer alan birçok sivil mimarlık örneği yapıyı eski ihtişamlı günlerine kavuşturduk. Kayhan Mahallesi’nde restore ettiğimiz Şadırvanlı Han, kentimizdeki yerli ve yabancı öğrencilerin faydalandığı önemli bir gençlik merkezi oldu. Somuncu Baba Evi ve Fırınını da restore ederek bölgedeki inanç turizmine hareket kazandırdık” dedi.

Açılışını yaptıkları kütüphane binasının yeniden inşa edilmesi için 2017 yılında rekonstrüksiyon çalışmalarına başladıklarını anlatan Dündar, “İnşaatı 2020 yılında bitirdik ve bu tarihi yapının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrini yaptık. Kütüphaneye adını verdiğimiz Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara hocalarımız, bizlere yol gösteren, yolumuzu aydınlatan önemli değerlerimiz. Onların gösterdiği yolda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kütüphanemizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Vali Canbolat: “Yaşayan Bir Kütüphane Olmasını Arzu Ediyoruz”

Bursa Valisi Yakup Canbolat da Bursa’ya kültürel anlamda önemli bir eserin kazandırıldığını ifade ederek, “Şehrimize böyle bir eseri kazandıran ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Osmangazi Belediyemizin bu tarihi mekânın kazandırılmasında büyük emeği var. Türkiye’de ilk olması ve örnek teşkil etmesi bakımından da önemli bir eser. Ancak, şunu ifade etmeliyim ki, asıl önemli olan bu hizmetin açılması değil, korunması. İhya edilmesi ve yaşatılması da bir o kadar önemli. Bu güzide mekanın yaşayan bir kütüphane olarak hizmet vermesini arzu ediyoruz. Bursa’mız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş ise yaptığı konuşmada, “Bugün beni en çok heyecanlandıran projelerden birinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu kütüphanenin var olma sebebi olan Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara hocalarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel yapıyı ayağa kaldırarak böyle önemli bir projeye vesile olduğu için de Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a ayrıca teşekkür ediyorum. Bu mekân olmasaydı bu kütüphane de olmazdı. Böyle bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Burası bir kütüphane olmaktan öte, aynı zamanda bir tasavvuf okulu. Bugün de ilk dersimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de, Bursa’ya çok önemli bir kütüphane kazandırmasından dolayı Başkan Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Açılışta konuşan Prof. Dr. Mustafa Kara da, Alipaşa Mahallesi’ndeki Osmanlı döneminden kalma sivil mimarlık örneği tarihi binanın Osmangazi Belediyesi tarafından aslına uygun yeniden inşa edilerek Bursa’nın kültür hizmetine sunulduğunu belirtti. Prof. Dr. Kara, “Tasavvuf kültürü ve edebiyatı kütüphanesi olarak hizmet verecek tarihi yapının isminin, Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi olmasını kararlaştırdık. Filistin’in Gazze şehrinden 3 asır önce Bursa’ya gelip, uzun yıllar kültür hizmeti veren bu önemli şahsiyetin ismi bu merkezde yaşayacak. Bize böyle bir hizmet lütfettiği için Allah’a şükrediyoruz. Başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Araştırmacı Yazar Mehmed Safiyüddin Erhan da, güzel bir hizmetin açılışında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bu tarihi yapının yeni bir kütüphane olarak faaliyet göstermesi çok mühim. Kütüphaneler, her yerde açılabilir fakat bir Bursa evini faaliyete geçirip, içerisinde bir hayatın devam etmesini sağlamak da çok mühim. Bu önemli hizmette emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tasavvuf tarihi uzmanı Prof. Dr. Süleyman Uludağ da, kütüphane açılışının ardından katılımcılar ile tasavvuf konusunda sohbet ederek, tarihi binadaki ilk dersi verdi. Prof. Uludağ, Bursa’ya önemli bir kültür eseri kazandırılmasında büyük emekleri olmasından dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN