PEYGAMBER VE EHL-İ BEYT, BU SETTE BULUŞTU

Mustafakemalpaşa Ovaazatlı İlkokulu İngilizce öğretmeni Mehmet Şerif Tutuş’un çevirmenliğini üstlendiği ‘Büyük Peygamberler ve Ehl-i Beyt’ten Öyküler’ isimli kitap seti raflarda yerini aldı.

Daha önce ‘Kerbela Yolu’ ve ‘Cennetten Küçük Önderler’ kitaplarını Türkçe’ye kazandıran Tutuş’un 4-6 yaş çocuklar için yaptığı 9 kitaplık resimli çevirisinin içeriğini, Ulu-l Azm olarak bilinen peygamberlerin yanı sıra ehli beyt ve sahabelerden kısa öyküler oluşturuyor. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Ovaazatlı İlkokulu İngilizce öğretmeni Mehmet Şerif Tutuş, tercüme ettiği kitap setini genç okurların beğenisine sundu.

Moulana Nabi R. Mir Abidi öncülüğündeki  Kisa Kids yayınevinin hazırladığı ‘Great Prophets & Ahl al-Kisa Series’ adlı 9 kitaplık set, özenli bir çeviriyle Türkçeye kazandırıldı.  Yeni Kaynak Yayıncılığın basımını üstlendiği ‘Büyük Peygamberler ve Ehl-i Beyt’ten Öyküler’ başlığı ile raflarda yerini alan resimli çocuk kitaplarında, Ulul Azm Peygamberler olarak bilinen Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in yanı sıra, ehli beyt ve sahabelerden kısa öyküler bulunuyor.

4-6 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN OKUMA SEÇENEKLERİ

Çeviri işlerine hobi olarak başladığını söyleyen İngilizce öğretmeni Mehmet Şerif Tutuş,  başlangıçta yabancı film ve dizilere Türkçe altyazı yaptı, pandemi döneminde ise hikâye kitaplarının çevirisine yöneldi. Tutuş, çeviri için neden bu kitap setini seçtiği sorusuna; “İki oğlum da müftülüğün 4-6 yaş Kur-an Kursu’na gidiyor. Kursta ve evde çocuk kitaplıklarımız olsa da 4-6 yaş çocuklar için bu konuda maalesef pek fazla seçenek olmadığını gördüm. O yüzden bu çalışmalara başladım” sözleriyle yanıt verdi.

SADE VE KISA ÖYKÜLER OKUMA PRATİĞİ SAĞLAYACAK’

İmam Hatip asıllı olduğu için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine de giren M. Şerif Tutuş; “ Öğretmen ve velilerin okul öncesi çocuklarla beraber gönül rahatlığı ile okuyacakları bir kitap seti bu. Ayrıca kitaplarda metinler az ve cümleler sade ve kısa olduğu için, okumaya yeni geçmiş ilköğretim birinci kademe öğrenciler de kendi başlarına okuyup pratik yapabilirler” dedi. Meslektaşlarına hediye ve örnekler de gönderdiğini belirten çevirmen, ilkokul 1-4. sınıfların kitap setini okuduğunu ve olumlu dönütler alındığını söyledi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt