Saadet Partisinden ekmek zammına tepki

Saadet Partisi Bursa İl Başkan yardımcısı Zeki Çelik, Besaş’ın ekmeğe yaptığı zamma tepki göstererek fakir fukaranın besin kaynağı olan ekmeğe yapılan zammın geri çekilmesini istedi.

Çelik, “Büyükşehir Belediye Başkanlığının seçim sonrası ilk icraatları su fiyatında indirim ve yol boyu araç park ücretlerini kaldırmak olunca şehirde olumlu bir hava oluştu. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Ancak gelinen noktada görüldü ki değişen yalnızca yönetenlerdir ve sorunlar dağ gibi olduğu yerde durmaktadır. Matematikte bazı gerçekler vardır ve bu gerçeklerin üzeri söz ile örtülemez. O gerçeklerin birkaçını paylaşalım: Bir kere Bursa Büyükşehir Belediyesinin 25 milyar TL borcu vardır ve borçlu belediyeler arasında üst sıralara sahiptir. İkincisi genel yönetim ile yerel yönetim farklı partilere ait olduğu için deyim yerindeyse torpil ve kayırmacılık yapılmayacaktır. Bir başka önemli gerçek ise maalesef halktan kopuk ve ben yaptım oldu anlayışının bu dönemde de devam edeceğinin işaret fişeklerini hep beraber görüyor olmamızdır.

400 gram BESAŞ ekmeğinde yapılan  fiyat düzenlemesinin gerekçelerine değinen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, son bir yılda un başta olmak üzere işçilik ve hammadde girdilerinde yaşanan yüzde 100’ün üzerindeki artışa rağmen düzenlemenin yüzde 67 ile sınırlı tutulduğunu söylemesi, devamında “Elbette ki bu ülkede enflasyon olmasın, fiyat artışları olmasın, biz de 400 gram ekmeği aynı fiyattan satalım” demesi hayrete muciptir.

Sayın Başkan, Ekmek, tüketicinin en yaşamsal gıdası ve en önemli besin kaynağıdır. Belediye başkanı seçilmeden önce ülkenin ve belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durumu biliyor olmanız gerekirdi. O şartlar altında bile neredeyse yıldızları vadetmekten geri durmadınız. Şu anda gelinen noktada yapılan zammın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonunun ilgili yönetmeliği 2024 yılı Mart ayında Resmi Gazete’de yayımlandı. Ekmek ve simit fiyatı, il genelinde oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilerek belirlenecektir.

Bu komisyon, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odasından oluşur. Ticaret Bakanlığının olumlu görüşünün alınmasından sonra karar kamuoyu ile paylaşılır. Hâl böyleyken Bursa Büyükşehir Belediyesinin tek başına almış olduğu BESAŞ ekmeğine zam kararını gözden geçirmesini ve bu karardan vazgeçmesini  Bursalı tüm hemsehrilerimiz adına talep ediyoruz. İlle de bir şeylerden tasarruf edelim istiyorsanız Gazze kan ağlarken eğlence adına düzenlenen konserleri iptal ederek başlayabilirsiniz” dedi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt