Sarıbal: Çiftçi borçla üretip batmaya devam ediyor

Sarıbal: Çiftçinin yaratabileceği mucize de bitti

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Çiftçi üretim yapabilmek için sürekli borçlanmakta, kaldı ki bu bankalara olan borcun dışında çiftçinin Tarım Kredilere olan borcu var.



 Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında çiftçilerin bankalara olan borcunu değerlendirdi. Sarıbal, “2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde çiftçinin borcu 2.4 milyar lira idi. O yıl çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçisi sayısı 2,6 milyon kişi vardı. Bugün 2,2 milyon çiftçinin bankalara olan borcu 325 milyar lira oldu. Çiftçinin bu geçen süre de borcu 133 kat arttı. Bu borcun dışında çiftçinin Tarım Kredilere olan borcu var, özel sektöre borcu var. Devlet Su İşleri, Sulama Birliği, Sulama Kooperatifleri, Belediyeler olmak üzere su sağladıkları kurumlara borçları var. Elektrik, enerji borçları var, bu yok. Yem aldıkları bayiler var, bu borç bu rakamın içinde yok. Bunları üst üste koyduğumuzda çiftçinin borcu tahmin edilemez düzeylere çıkmış durumda” dedi.

Çiftçi borcu %96 arttı

Son 1 yılda çiftçinin borcunun 159 milyar lira arttığını ifade eden Sarıbal, “2021’in sonuna kadar 19 yılda çiftçinin borcu 166 milyar lira idi. 2022 yılında çiftçinin borcu %96 düzeyinde artarak, yaklaşık 159 milyar artarak toplam bankalara 325 milyar oldu” dedi.

Çiftçi desteğin 4 katı kredi kullandı

Çiftçinin desteklenmediğini ifade eden Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “2022 yılında iktidarın çiftçiye verdiği destek 39 milyar. Sadece bankalara olan borç 4 kat artmış. Yani verdiğin desteğin 4 katı artmış. Nasıl olacak bu iş? Evet, çiftçi mucize yarattı. Çiftçi, hem mühendis hem iktisatçı hem muhasebeci hem uluslararası rekabetçi. Bir mucize var ama bitti. Çiftçinin yaratabileceği mucize de bitti” dedi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt