SOYDAŞLAR SEÇİME KİLİTLENDİ

Bulgaristan’da 2 Ekim’de yapılacak erken genel seçim öncesi Mustafakemalpaşa’da bir kez daha soydaşlar sandık başına gidecek.

Bulgaristan seçimlerinde göçmenlerin oy kullanmaları için çağrıda bulunan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Hüseyin Arslan, oy kullanmak için en fazla başvurunun Türkiye’den yapıldığını, Bursa’da kurulacak 40 sandıkta ise bu zamana kadar 1679 vatandaşın başvurusunun alındığını belirtti. Başvurular, 6 Eylül’e kadar elektronik ortamda yapılabilecek. 

Geçen yıl 3 kez genel seçimin yapıldığı Bulgaristan’da halk Ekim ayında bir kez daha oy vermeye hazırlanırken, büyük bir göçmen varlığına sahip Bursa’da da çifte vatandaşlar komşu ülkedeki Türklerin geleceğini yakından ilgilendiren seçimlere kilitlendi.

14 Kasım 2021’de yapılan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 25 bini Bursa’dan olmak üzere Türkiye genelindeki 93 bin soydaşın oy kullandığını hatırlatan BAL-GÖÇ Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Hüseyin Arslan, 2 Ekim seçimlerine de katılım çağrısı yaptı.

BAŞVURU SAYISI ARTIYOR

BAL-GÖÇ Şubesi olarak soydaşların haklarının korunması ve Bulgaristan’daki demokrasinin gelişimi adına hareket ettiklerini dile getiren Arslan; “Çifte vatandaşlarımızın seçim listelerinde yer almaları için 6 Eylül tarihine kadar internet üzerinden dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin önceden seçmen listelerine dahil edilmesi oy kullanma sürecini kolaylaştıracak. Vatandaşlarımız bu konu da şubemizden yardım alabilir. 40 sandığın kurulacağı Bursa’da bugün itibariyle 1679 başvuru yapıldı. Mustafakemalpaşa’da 1 sandıkta 62, Kestel’de 2 sandıkta 49, İnegöl’de 3 sandıkta 34, Karacabey’de 1 sandıkta 17, Orhangazi’de 1 sandıkta 267, Yenişehir’de 1 sandıkta 23, Bulgaristan Konsolosluğu’nda 1 sandıkta 21, Nilüfer’de 8 sandıkta 118, Yıldırım’da 8 sandıkta 194 ve Osmangazi’de ise 14 sandıkta 898 başvuru bulunuyor. Seçimlerde oy kullanacak vatandaşlarımız için Bulgaristan kimlik kartı veya pasaport taşımaları oy atma işlemi için zorunludur” diye konuştu.

‘GÜÇLÜ BİR DESTEK BEKLİYORUZ’

Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl 11 Temmuz’da yapılan seçimlerde Mustafakemalpaşa’da ilk kez sandık kurulduğunu hatırlatan Hüseyin Arslan; “Bu seçimlerde de çifte vatandaşlık hakkı bulunanlar, Bursa’ya gitmeden oylarını Mustafakemalpaşa Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kullanabilecek. Hem Mustafakemalpaşa’dan hem Bursa’dan hem de ülkemizin değişik kentlerinden bu seçimlerde soydaşlarımıza güçlü bir destek çıkmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin hak ve hukuklarının güçlü bir şekilde korunabilmesi bu seçimlere bağlıdır. Bu görevde çifte vatandaşlara düşmektedir. Birlik ve beraberliğimizi bir kez daha gösterelim. Yeni bir dönüm noktası olacak seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN