TARIMSAL SULAMAYA YÜZDE 50 DESTEK

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydemir, Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığını bildirdi.

Aydemir; “Kararla, sulama birlikleri ile kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin, bu yıl su kullanım hizmet bedellerinin desteklenerek üretim maliyetlerinin azaltılması ve rekabet güçlerinin artırılması ile bu kapsamda gıda arz güvenliğinin ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor” dedi. 

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydemir, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, çiftçilerin tarımsal amaçlı su kullanım hizmet bedelleri yüzde 50 oranında destekleneceğinin müjdesini verdi.

2023 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklı su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’sinin destek olarak ödeneceğini kaydeden Aydemir; “Buna göre, sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenmesi şartıyla su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan yüzde 50’si ise Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine yatırılacak. Yine, 1163 sayılı Kanun kapsamında kurulan sulama kooperatifleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50’si bakanlığın ilgili bütçesinden üreticilere ödenecek. Karar kapsamındaki destek uygulaması, 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak ve 31 Aralık 2023’te sonra erecek” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN