TEKLİFLERDEN BİRİ TÜMBÜLDEK İÇİN Mİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesi 2021/1’ kapsamında Mustafakemalpaşa’nın termal turizm merkezi Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi’nin de (Derekadı Mahallesi) aralarında bulunduğu 10 kamu taşınmazı için firmalardan teklif aldı.

Türkiye genelinde 15 yerde otel yapımı için 49 yıllığına, günübirlik tesis için de 20 yıllığına arazi tahsis etmek üzere 30 Temmuz’da ihale ilanına çıkan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi’nin de aralarında bulunduğu öğrenilen 8 şehirdeki 10 kamu taşınmazının turizme kazandırılması için müzakere düzenledi. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Müzakere toplantısında kamu taşınmazları için yer bilgisi verilmezken, 30 Temmuz’daki ihalede Bursa’dan yalnızca Mustafakemalpaşa’nın bulunması, söz konusu tekliflerden birinin Derekadı Mahallesi’nde (Tümbüldek) orman sınırları içinde yer alan toplam 175 bin metrekarelik iki parsele ilişkin olduğu yönünde değerlendirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla, Ahmet Yılmaz Çolpan Toplantı Salonu’nda ‘Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesi 2021/1’ kapsamında başvuruda bulunulan taşınmazlar için firmalardan teklif alındı.

Müzakereye katılan yatırımcılar, Bursa, Balıkesir, Artvin, Kars, Kayseri, Kütahya, Ordu ve Uşak’taki toplam 10 kamu taşınmazı için tekliflerini sundu. Teklif verilen yatırımların tamamlanmasının ardından, turizme toplam 1514 yatak kapasiteli 10 konaklama tesisinin kazandırılması amaçlanıyor. Müzakere toplantısında kamu taşınmazları için yer bilgisi verilmedi.

30 Temmuz’daki ihalede Bursa’dan yalnızca Mustafakemalpaşa’nın bulunması, söz konusu tekliflerden birinin Derekadı Mahallesi’nde (Tümbüldek) orman sınırları içinde yer alan toplam 175 bin metrekarelik iki parsele ilişkin olduğu yönünde değerlendirildi.

MKPOSB’de bir yatırımı bulunan Bursa merkezli bir holdingin radarında bulunan alanda, 150’şer yataklı, 5’er katlı iki otel yapılması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesi 2021-1’e göre; tahsise konu 1 ve 2 nolu özel parseller Derekadı Mahallesi’ne kayıtlı 1.053.800 m² yüzölçümlü orman niteliğinde olan 108 ada 92 nolu parsel içerisinde kalıyor. Plan kararı ‘turizm tesis alanı’ olarak geçen yatırım için arazi tahsis süresi ise 49 yıl olarak belirlendi. 1 ve 2 no’lu özel parsellerde yapılması düşünülen 5 yıldızlı otel için 33 milyon 75 bin TL, 4 yıldızlı otel için 22 milyon 856 bin TL ve 3 yıldızlı otel içinse 16 milyon 949 bin TL yatırım maliyeti öngörülüyor.

Etiketler

mustafakemalpasagzt