YÜZDE 89’LUK BAŞARI

SAVCILARIN DURUŞMALARA TEKRAR KATILMAYA BAŞLADIĞI MUSTAFAKEMALPAŞA ADLİYESİ, KOVİD-19 SÜRECİNİN YOĞUN BİR ŞEKİLDE HİSSEDİLDİĞİ 2020 YILINDA DOSYALARIN TEMİZLENME ORANIYLA BURSA’DA ÖNE ÇIKTI. 

Bursa Adliyesi’nin 2020 Faaliyet Raporu’na göre Mustafakemalpaşa Adliyesi’nde geçtiğimiz yıl karar verilen dosya oranının yüzde 89 seviyelerinde olduğu ifade edildi. Mustafakemalpaşa’da en çok işlenen suçlar arasında ise hakaret, mala zarar verme, hırsızlık, kasten yaralama ve uyuşturucu madde kullanımı göze çarpıyor. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

612 SAYFALIK RAPOR

Mustafakemalpaşa, Mudanya, Gemlik, Karacabey, Orhangazi, Orhaneli ve Keles olmak üzere 7 adet mülhakat adliyenin bağlı olduğu Bursa Adliyesi’nin hazırladığı 612 sayfalık rapor, 1 Nisan 2020 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Performans değerlendirmelerine ilişkin bilgileri içeren Bursa Adliyesi 2020 Faaliyet Raporu’na göre, Mustafakemalpaşa Adliyesi’nde 6 Cumhuriyet Savcısı ve 9 Hâkim toplam 10 mahkemede görev yapıyor.

Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2020 yılında 4.780 dosya geldi. Bir önceki yıldan devreden dosya sayısınınise 3.885 olduğu kaydedildi. Karar sayısının 4.662 olarak kayıtlara geçtiği raporda, karar verilen dosya oranının ise yüzde 89 olduğu belirtildi.

HEDEF YÜZDE 100

1.Asliye Ceza Mahkemesi, 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 3. Asliye Ceza Mahkemesi, Sulh Ceza Hâkimliği, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, İcra Ceza Mahkemesi, Sulh Ceza Mahkemesi, Kadastro Mahkemesi ve İcra Hukuk Mahkemesi’nin bulunduğu Mustafakemalpaşa Adliyesi, korona virüs sürecinde başarılı bir sınav verdi.

Günlük insan trafiğinin en yoğun olduğu yerlerin başında bulunan Mustafakemalpaşa Adliyesi’nde bu süreçte her türlü önlem alınarak adli çalışmalar hızla yürütüldü.

Pandemi döneminin Eylül-Mart ayları arasındaki sürecinde, mesai saatleri bazı zamanlarda 5.5 saat ile sınırlanırken bu kısıtlamaya ve adli yükün artmasına rağmen rapora yansıyan dosyaların yüzde 89’luk temizlenme oranı dikkat çekti. Önümüzdeki yıl bu oranın yüzde 100’ü bulması bekleniyor.

SAVCILAR MAHKEMEDE

Mustafakemalpaşa Adliyesi’nde yaşanan önemli bir değişiklikte cumhuriyet savcılarının çalışma prensiplerine getirilen yenilik oldu.

2011’de kaldırılan Asliye Ceza Mahkemeleri’ndeki duruşma savcısı uygulaması yeniden başlatıldı. Mustafakemalpaşa Adliyesi’nde görev yapan cumhuriyet savcıları da reform niteliğindeki değişikle 9 yıllık aranın ardından bu mahkemelerdeki duruşmalara tekrar katılmaya başladı.

Mustafakemalpaşa’nın suç haritasında üst sıralarda bulunan uyuşturucu madde kullanımı, imal ve ticaretine ilişkin dosyalar ise söz konusu suçların tek bir elden yönetilerek karar sürecinin hızlandırılması amacıyla genel bir düzenleme ile bir savcının hizmetine verildi.

2020’DE 5 BİNİ AŞKIN KARAR

Mustafakemalpaşa’da son beş yıla göre gelen soruşturma dosya sayıları ise şöyle sıralandı; 2016 yılında 4.200, 2017 yılında 4.753, 2018 yılında 5.106, 2019 yılında 5.197, 2020 yılında ise 4.780.

Tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen şüphelilere ilişkin dosyalarda 100 kişi hakkında tutuklama kararı verildiğine dikkat çekilen raporda, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın 3.012, iddianame sayısının 1.031, toplamda ise verilen tüm kararların sayısının 5.728 olduğunu kaydedildi.

Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığında uzlaştırma ile sonuçlandırılan soruşturma sayılarında; uzlaştırma kapsamında olan dosya sayısı 2.235, uzlaştırma uygulanan dosya sayısının 384, uzlaştırma uygulanmayan dosya sayısının ise 26 olduğu raporda yer aldı.

Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığında davaların temizlenme oranları ise bazı mahkemelerde yüzde 139’u buldu. Davaların temizlenme oranları mahkemelere göre sıralandığında 1. Asliye Ceza Mahkemesi karar sayısı 438, 2. Asliye Ceza Mahkemesi 470, 3. Asliye Ceza Mahkemesi 417, Sulh Ceza Hâkimliği 256,

1. Asliye Hukuk Mahkemesi 815,2.Asliye Hukuk Mahkemesi 130, İcra Ceza Mahkemesi 204, Sulh Hukuk Mahkemesi 1136, Kadastro Mahkemesi 11, İcra Hukuk Mahkemesi 110.

MUSTAFAKEMALPAŞA’NIN SUÇ HARİTASI

Mustafakemalpaşa’da işlenen suçlar ise şöyle sıraladı; Hakaret, mala zarar verme, hırsızlık, kasten yaralama, uyuşturucu madde kullanma, dolandırıcılık, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, cinsel suçlar, uyuşturucu madde imal ve ticareti, güveni kötüye kullanma, ruhsatsız ateşli silah bulundurma, vergi usul kanununa muhalefet, konut dokunulmazlığını ihlal, iş kazası, resmi belgede sahtecilik, intihara teşebbüs, suç eşyasının satın alınması, trafik güvenliğini tehlikeye sokma taksirle yaralama, tehdit.
Etiketler

mustafakemalpasagzt