BEZELYE ÜRETİCİSİ ŞOKTA

Mustafakemalpaşa’da yüzlerce dönüm ekili bezelye tarlasında kayıp yaşanmasının ardından Ziraat Odası Başkanlığı harekete geçti.

Tepecik Mahallesi’nde yaklaşık 350 dönüm bezelye, taahhüt yapılan firmanın araçlarında arıza olduğu gerekçesiyle hasat yapılmayınca, binlerce TL’lik mahsul zararı ortaya çıktı.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, konunun takipçisi olduklarını, üreticilerin kaybının karşılanması noktasında girişim yaptıklarını kaydetti.

Mustafakemalpaşa’da bezelye hasadının başlamasından günler sonra üreticiler yaşadıkları mağduriyetle sarsıldı.

Özellikle Tepecik Mahallesi’nde 350 dönüm bezelye, Bursa’daki bir firmanın taahhüdüne rağmen araçların arızalı olduğu gerekçesiyle hasat edilmeyince yere düştü.

BEZELYE ÜRETİCİSİ MUHTAR İSYAN ETTİ

 

Bezelye üreticisi Tepecik Mahalle Muhtarı Mesut Etti, yaşanan ürün kaybının firma kaynaklı olduğunu söyledi. Yüzlerce dönümlük alanda üretimini yaptığı bezelyenin yandığını belirten mağdur çiftçi;

“Bezelye de hasat 10 gün önce başladı. Bursa’daki Penguen firması ile ürünümüzü hasat etmesi konusunda anlaşmamıza rağmen maalesef günlerdir bekliyoruz.  Buradaki hasat işlemi söz konusu fabrikaya ait. Zaman geçtikçe de mahsul zararı hat safhaya ulaştı. Zararımızın karşılanmasını istiyoruz” dedi.

 

‘ŞİKÂYETİMİZİ YAPACAĞIZ’

 

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir ise çiftçinin tarım girdileri karşısında zor bir dönemden geçmesinin yanı sıra kendisinden kaynaklı olmayan bu tür ürün zararları ile karşı karşıya kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tepecik’te yaşanan olayı yakından takip ettiklerini belirten Aydemir, Ziraat Odası’na ulaşan şikâyetleri değerlendirdiklerini, Tarım Müdürlüğü’nün hasar tespitinin ardından mağdur bezelye üreticileri ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Üreticilerin, fabrikalardan tohum ve gübre aldıklarını hatırlatan Mehmet Aydemir; “Ortada büyük bir verim kaybı var. Mahsulleri zarar gören çiftçilerimizi yasal güvence altına almak için bugün harekete geçeceğiz” dedi.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN