BOZAĞAÇ ŞÖLENİ ‘KARDEŞLİK YÜRÜYÜŞÜ’ İLE BAŞLADI

Mustafakemalpaşa ’da bu yıl 21.’si düzenlenen ‘Ertuğrulgazi-Osmangazi’yi Anma ve Geleneksel Bozağaç Yörük Şenlikleri’ başladı.

Bursa Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4 günlük şenliklerin ilk gününde, ‘Yörük Göçü ve Kardeşlik Yürüyüşü’ yapıldı. Binlerce kişinin katılımının beklendiği şölenin finali, Körekem ve Sincansarnıç mahalleleri sınırları içinde bulunan Bozağaç Mesire Alanı’nda 23 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Mustafakemalpaşa’da kültürlerini yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl binlerce Yörük-Türkmen’in buluşmasına ev sahipliği yapan ‘21. Ertuğrulgazi-Osmangazi’yi Anma ve Geleneksel Bozağaç Yörük Şenlikleri’, Yörük Göçü ve Kardeşlik Yürüyüşü ile start aldı.

Bursa Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin katkılarıyla Etibank Parkı’nda bugün saat 11.00’daki açılış programı, geniş bir katılımla gerçekleşen temsili göç yürüyüşü ile başladı. Yörüklerin geleneksel kıyafetler içinde yer aldığı yürüyüşe Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Leblebici, Bursa Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük Kültür Derneği Başkanı Baki Koçlu, siyasi parti ve STK temsilcilerinin yanı sıra muhtarlar ve mahalle dernek başkanları katıldı.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ’

Devler eşliğindeki Yörük Göçü’nün Mustafakemalpaşa caddelerine taşındığı Kardeşlik Yürüyüşü korteji, Adnan Menderes Meydanı’nın ardından Cumhurluk Alanı’na ulaştı. Temsili Yörük Göçü yürüyüşü programı daha sonra Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan şölenin ev sahibi Bursa Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük Kültür Derneği Başkanı Baki Koçlu; “Derneğimiz 2000 yılında kurulmuştur. Hitap ettiği yöre Nilüfer ve Mustafakemalpaşa arasındaki Bozağaç Yaylası’nda yer almaktadır. İncealipınar, Uğurlupınar, Killik, Ağaçlı, Kocakoru, Sincansarnıç, Doğanalan, Körekem, Şehriman, Eskikızılelma, Kazanpınar, Korubaşı ve Gelemit mahallelerinin çatı derneğidir. Amacımız, Yörük kültürünü yaşamak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. 13 mahallemizin destek ve katılımıyla 23 Temmuz 2023 Pazar günü Geleneksel 21. Bozağaç Yörük Şenliği ve Ertuğrulgazi-Osmangazi’yi Anma Etkinliği yapılacaktır” dedi.

RENKLİ ŞÖLEN

Zeki Acar’ın ‘Yörük Beyi’ olduğu Bozağaç Şöleni, bu yılda geniş etkinliklere sahne olacak.

Şölenin 2. günü olan 21 Temmuz Cuma saat 13.45’te Uğurlupınar Mahalle Cami’nde anma ve dua programı düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında; 22 Temmuz Cumartesi saat 21.00’da Bozağaç Yörük Şenlikleri Gençlik Eğlencesi’nin ardından şölenin finali 23 Temmuz Pazar saat 10.00’da ‘21. Geleneksel Bozağaç Yörük Şenlikleri Şöleni’ ile yapılacak.

Şölende Türk Halk Müziği Sanatçıları Menteşeli Cengiz ve Hale Yamaner, Pop Sanatçısı Cihangir Arslan, Belediye Mehter Takımı ve Bozağaç Yörükleri Folklor Ekibi sahne alacak.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt