CHP’Lİ SARIBAL’DAN ‘BOR’ İNCELEMESİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Eti Holding A.Ş.’ye ait Kütahya Emet Bor Madeni’nin kirlettiği sularla sulanan ve bu nedenle ürün kaybı yaşanan Mustafakemalpaşa’daki tarlalarda incelemelerde bulundu.

Borlu suyun ürünleri yok ettiği karpuz ve sanayide kullanılmak üzere üretilen domates tarlalarında incelemelerde bulunan Sarıbal; “Yıllardır bu çayın kirli su taşıdığı bilindiği halde hiçbir önlem alınmadı. Çiftçiler batmış durumda. Bu zararı kim ödeyecek?” diye seslendi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mustafakemalpaşa’daki temasları kapsamında Muhtarlar Derneği, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Yavelli Mahallesi’ni ziyaret etti.

Kütahya Emet’teki Eti Madencilik A.Ş.’ye ait bor madeninin işlemesinde kullanılan suyun Emet Çayı’na bırakıldığını kaydeden Milletvekili Orhan Sarıbal; “Bu kirli su daha sonra Kirmasti Çayı’na karışıyor. Kirmasti Çayı, ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan Mustafakemalpaşa’daki çiftçilerimizin tarlalarını suladığı çay. Yıllardır çiftçilerimiz bu bor atıklarının bulunduğu suyu tarlalarında kullanıyor. Sudaki bor atığı bazen olması gerekenin 20-25 katına ulaşıyor. İçinde bor atığı olan sular tarlaları zehirliyor, buharlaşmayı hızlandırdığı için ürünler gelişmiyor. Bu suyun kullanıldığı ürünlerde hem kalite kaybı hem verim kaybı oluşuyor. Örneğin incelediğimiz karpuz tarlasında, hasat zamanı geldiği halde karpuzlar tarlada kalmış. Çünkü karpuzun yaprakları ve kökleri kurumuş ve yeterince beslenememiş. Tarla sahibi 1 dönümüne 5 bin TL masraf yapmış ve hiç gelir elde edemeyecek. Aynı şekilde sanayi domatesi üretilen tarlada da benzer durum var. Domatesler yaprakları kuruduğu için gelişemeden kırmızılaşmış. Dönümüne 10-13 ton alınması gereken tarlada çiftçimiz 4 bilemedin 5 ton ürün alacak. Tamamen zarar. Çiftçinin büyük zararı var. Şimdi bu zararı kim karşılayacak? Bu zararın sorumlusu kim ve bedelini kim ödeyecek? Bunun sorumlusu Eti Maden’e ait bor madeni ve buna bugüne kadar çözüm üretemeyen ilgili bakanlıktır.”

‘HERKES BİLİYOR AMA TEDBİR ALINMIYOR’

Emet’teki bor madeninin yarattığı tahribatın bütün kamu görevlileri tarafından bilindiğini ama bugüne kadar ciddi bir önlem alınmadığını belirten CHP’li Sarıbal, şöyle devam etti: “Uzun yıllardır bor madeninin bu derede yarattığı kirlilik hem tarımı, tarım ürünlerini, hem de bundan sonra bu topraklarda üretilecek ürünlerin geleceğini risk altına atmaktadır. Çünkü borlu su toprakları çoraklaştırmaktadır. Toprağı zehirlemektedir. Bu sorun yıllardır yaşanıyor. Bunu üreticiler kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa Tarım Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa Tarım Müdürlüğü bilmektedir. Bilmeyen kimse yok. Ama tek bir tedbir alınmıyor. Bütün kamu görevlilerini, bu bor maden atığının Kirmasti Çayı’na atılmaması için gereken tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bu arada çiftçiler yaşadıkları mağduriyeti yargıya taşımış durumda. Yürüttükleri adalet mücadelesinde üreticilerimizin yanında olacağız.”

‘MUSTAFAKEMALPAŞA TARIM ALANLARI TALAN EDİLİYOR’

Sarıbal, Mustafakemalpaşa’da çalışmaları sırasında karşılaştığı diğer sorunlar hakkında da bilgi verdi. Saha çalışması sırasında çiftçi ve çiftçi temsilcilerinden tarım sahalarının hızla imara açıldığına ilişkin kaygı verici bilgiler aldığını aktaran Sarıbal,  mera alanlarının tahrip edildiğini, Belediye ve Milli Emlak tarafından tarım arazilerinin de içinde bulunduğu taşınmazların satılarak imara açıldığını söyledi. “Tarım alanları talan ediliyor” diyen Sarıbal, orman köylülerinin arazilerine de el konulduğunu ifade etti. Sarıbal, bölgedeki köy yollarının da bir türlü yapılmadığını sözlerine ekledi.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN