ÇİFTÇİNİN ‘BOR’ İSYANI CİMER’E TAŞINDI

Kütahya Emet’teki bor madeninin Kirmasti Deresi’ne karışarak binlerce dönümlük alandaki ürünlere zarar vermesine yönelik tepkiler sürüyor.

Kirmasti Deresi’nin suladığı 165 bin dekar alanda 8 bin çiftçi tarım yaparken, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarındaki ürünlerin yanması sonucu çiftçilerin şikayeti arttı.

Bakırköy ve Uluabat üreticileri, borlu suya çare bulunması amacıyla CİMER’e şikayette bulundu.

Şikayet dilekçesinde; “Son yıllarda ülkemizde gıdanın önemi artarak devam etmekteyken bu tip problemler biz çiftçileri derinden yaralıyor ve içinden çıkılamayacak hal alarak maddi ve manevi kayba yol açıyor. Bu sebepten dolayıdır ki; özellikle bu yıl aşırı bir şekilde yaşanan bu sorun karşısında konunun ivedilikle çözüme kavuşması için sorunu makamınıza iletmek elzem olmuştur” denildi.

Mustafakemalpaşa Sulama Birliği sahası içinde yer alan ve Karacabey’in Bakırköy ile Uluabat Mahalleleri’ndeki çiftçileri de yıllardır olumsuz yönde etkileyen bölgelerden gelen şikayetler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) iletildi.

Bakırköy Mahalle Muhtarı Kazım Önen öncülüğünde toplanan imzalar CİMER’e gönderilirken, yıllardır çözülmeyen bu soruna karşı ciddi önlemler alınmasını isteyen Mustafakemalpaşa ve Karacabeyli çiftçiler; “Adeta zehir salan borlu suya bir an önce çare bulunması gerekiyor”dedi.

‘MADDİ VE MANEVİ KAYBA YOL AÇIYOR’

Konuyla ilgili toplanan imzalarla birlikte CİMER’e gönderilen şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Son yıllarda artarak devam eden ve Bor Madeni’nden kaynaklanan sorun, tarım arazilerimizi adeta yok ediyor. Özetle Kütahya’nın Emet ilçesindeki Eti Madencilik A.Ş.’ye ait BOR madeninin işlemesinde kullanılan su Emet Çayı’na bırakılıyor. Bu kirli su daha sonra Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan Kirmasti Çayı’na karışıyor. Kirmasti Çayı, ilçemizin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan Mustafakemalpaşa ve Karacabey’deki çiftçilerimizin tarlalarını suladığı çay. Yıllardır çiftçilerimiz bu bor atıklarının bulunduğu suyu tarlalarında kullanıyor.

Sudaki bor atığı topraklarımızı zehirlediği gibi ektiğimiz ürünlerde de verim kaybına yol açıyor. Özellikle bölgemizde ekilen başta domates, biber, karpuz, kavun, mısır vb. ürünler söz konusu sudan büyük zararlar görerek biz çiftçilerin maliyetlerini dahi karşılayamayacak duruma getiriyor. Son yıllarda ülkemizde gıdanın önemi artarak devam etmekteyken bu tip problemler biz çiftçileri derinden yaralıyor ve içinden çıkılamayacak hal alarak maddi ve manevi kayba yol açıyor. Bu sebepten dolayıdır ki; özellikle bu yıl aşırı bir şekilde yaşanan bu sorun karşısında konunun ivedilikle çözüme kavuşması için sorunu makamınıza iletmek elzem olmuştur. Konunun takipçisi olacağınıza inancımızla gereğinin yapılmasını aşağıda imzası bulunan tüm çiftçilerimiz adına saygılarımla arz ederim.”
Öte yandan, mahalle halkının sıkıntıyı CİMER’e bildirdikten sonra ayrıca mağduriyetleri karşısında konuyu hukuka da taşıdıkları öğrenildi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN