CUMHURİYET PAYİDAR KALACAKTIR’

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahramanların asırlık çınarı Cumhuriyet’in ilan edilişinin üzerinden 100 yıl geçti. Savaş meydanlarından bağımsızlığa giden yolda geçen bir asırda, ileriye doğru atılan her bir adım, Gazi Paşa’nın ‘en büyük eserim’ sözleriyle yücelttiği ortak çınarımız Türkiye Cumhuriyeti’ni taçlandırdı.

  1. YILDA KUTLU SEVİNÇ

Mustafakemalpaşa’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı, Türkiye genelinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve dış temsilciliklerde olduğu gibi büyük bir coşku ve gururla kutlandı.

Adnan Menderes Meydanı’ndaki 100. yıl kutlamalarına, 7’den 70’e tüm yurttaşlar eşlik etti. Türk bayraklarıyla kutlu sevince ortak olan Mustafakemalpaşalılar, bir kez daha ‘ilelebet payidar kalacak Cumhuriyete’ sahip çıktı.

EN BÜYÜK MİRAS’

Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında; “Türk milletinin her bir değerini özümsediği Cumhuriyet, en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Türkiye Cumhuriyeti, devlet ve milleti ile ele le vererek muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine doğru emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Cumhurluk Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile başlayan 100. yıl törenine, Adnan Menderes Meydanı ev sahipliği yaptı. Törene; Kaymakam Ahmet Altıntaş, Kaymakam Refiki Ferit Can, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Canik, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile birlikte öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Belediye Başkanı Mehmet Kanar ile birlikte halkın bayramını kutlayan Kaymakam Ahmet Altıntaş, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında, Türk milletinin Cumhuriyet’i özümseyip tüm değerlerine sımsıkı sarıldığını söyledi.

YETKİNİN KAYNAĞI MİLLET İRADESİDİR’

Türk insanının bugünlere nasıl geldiğini unutmayarak, aydınlık geleceğine emin adımlar yürüyeceğini belirten Kaymakam Altıntaş; “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine uygun olan en iyi idare Cumhuriyet’tir’ sözüyle 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet’e, dünya tarihine altın harflerle yazılan bağımsızlık savaşının sonunda ulaşıldı. Devlet, halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘egemenlik kayıtsız şartız milletindir’ ilkesi, devleti ve rejimin temelini oluşturmaktadır.

Ülke ve millet olarak daha kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engellileri aşabilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliktir. Biz farklılıkları zenginlik olarak gören, ortak tarih bilinciyle yoğrulmuş bir milletiz. Tarihimiz, farklılıkların nasıl yüzyıllarca bir arada yaşadığının somut bir göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti, devlet ve milleti ile ele ele vererek muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefine doğru ilerlemektedir. Bu inanç ve coşkuyla, Cumhuriyet’imizin 100. yılında Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, halen Cumhuriyet’i müdafaa uğrunda sınırlarda, yurt içi ve yurt dışında mukaddes görevlerini sürdüren Mehmetçiklerimize sevgilerimi sunuyorum. Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun” dedi.

DÖRT BİR YANDA 100. YIL COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında okullar arasında düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin eserlerini okumasıyla devam eden programda, Nilüfer Hatun MTAL öğrencileri halk oyunları gösterilerini sundu.

Tören, Lalaşahin Ortaokulu korosu, Mustafakemalpaşa Belediyesi Küçükler Halk Oyunları gösterileri ve Belediye Bandosu gösterileri ile renklendi. Program, ödül töreni ve resmi geçitle son buldu.

TOPLU SÜNNET VE GÜZEL GÜVERCİN FESTİVALİ

Cumhuriyet Bayramı coşkusunun dört bir yanı sardığı 100. yıl kutlamaları kapsamında Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen ‘Toplu Sünnet Şöleni’de gerçekleştirildi. Çocuklarının ilk mürüvvet heyecanını yaşayan ailelere protokolde eşlik etti. Erkekliğe ilk adımını atan 40 sünnet çocuğuna bisiklet hediye edildi.

Mustafakemalpaşa’nın güvercin potansiyelini tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen ‘6. Güvercin Festivali’nde de farklı cinsteki rengârenk güvercinler görücüye çıktı.

OFF-ROAD TUTKUNLARI CUMHURİYET İÇİN YARIŞTI

  1. yıl kutlamalarının bir başka adresi ise Muradiyesarnıç Mahallesi oldu.

Otomobil tutkunlarını buluşturan ‘Extreme Kupası-4×4 Off- Road Festivali’nde araçlarıyla zorlu araziye çıkan yarışmacılar, ustalıklarını sergiledi. Öte yandan festival, sosyal sorumluluk projelerine de kapılarını açtı. Gönüllüler tarafından Mustafakemalpaşa Otizm Derneği ve Karacabeyli SMA Tip-2 hastası 2 yaşındaki Göktuğ Aykan için yardım kermesi düzenlendi.

GENİŞ KATILIMLI FENER ALAYI

Geleneksel fener alayı gösterileri ise  özel okulların öncülüğünde yapıldı. Etibank-Cumhurluk Alanı güzergâhındaki kortej yürüyüşüne, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt