Düşük Taksit Tutarları Sözde Kaldı

Mustafakemalpaşa Lalaşahin Mahallesi’nde yapımı devam eden TOKİ projesinde açıklanan peşinat ve taksit tutarları hak sahiplerinin isyanını basın açıklamasıyla sokaklara taşıdı.

Temmuz 2020 yılında hak sahibi olarak belirlenen ve geçtiğimiz haftalarda yapılan çekilişle daire yerleri belli olan TOKİ proje hak sahipleri açıklanan peşinat ve taksitlerin çok yüksek olması nedeniyle cep yakan tutarlara isyan ediyor.

Geçtiğiniz günlerde TOKİ alanında açıklama yapıp sorunlarını dile getiren mağdurlar, gerekli mercilerden aldıkları izin sonrası 12.11.2023 günü eski itfaiye parkında yeniden sorunlarını dile getirmek için basın açıklaması yaptı.

Birçok siyasi parti ilçe başkanlarının da katıldığı basın açıklamasında TOKİ mağdurları adına bir konuşma yapan Uysal Ünal ”  2019 yılında Sn Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan alt gelir grubuna yönelik Türkiye geneli için 100 bin konut projesindeki şartlara istinaden ihtiyaç sahibi bir çok vatandaşımız umutla başvuruda bulundu.2 yıl içinde teslim edilecek,240 ay vade olacak, KDV oranı %1 olacak,0,49 faiz oranı ile ve (Kredi Ziraat Bankası tarafından karşılanacak) isteyene TEFE TÜFE usulü taksitlendirilecek, aylık taksit oranı 894 TL olacak, daire bedeli 140-210 bin TL aralığında bedel ile hak sahiplerine verilecek ve sözleşme esnasında %10 peşinat alınarak anahtar teslim sonrası %1 KDV si ödenerek taksitlere başlanacaktır denmişti.

Hayal Kırıklığına Uğradık

2020 yılında yapılan ihalenin iptalinin ardından 2022 yılında yapılan ikinci ihaleden sonra hayal kırıklığına uğradık. Söz başka, öz başka oldu tabiri caizse.Peşinat,KDV,daire fiyatları  bize söylenenin çok üst seviyesine çıkarıldı. Susurluk ve Orhaneli TOKİ konutlarının ödeme tablosu örnek alınarak bizlere de aynı hakların tanınmasını talep ediyoruz. Dar gelirli olduğumuz ve şartları uygun olduğu için katılım sağladığımız unutulmamalıdır.

Bizler bu peşinat ve KDV oranlarıyla başa çıkacak bütçeye sahip olsak bir ev sahibi olabilmek için TOKİ yi umut kapısı görmez bütçemize göre ev sahibi olurduk. Ailemizi kıt kanaat geçindirirken, kira öder gibi ev sahibi olmak için sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çevrecilik ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bu haklı mücadelemizde en kısa zamanda bizlerin mağduriyetine çözüm bulmalarını ve sesimizi duymalarını istiyorum ” diye konuştu

Etiketler

mustafakemalpasagzt