GEMLİK’TEN TÜRKİYE’YE 4.DEPREM MESAJI: İSTEYİNCE OLUYOR

Hamza Aygün, Kentsel Dönüşümde Türkiye’ye örnek olacak 4. Projesini de tamamladı.

25 daireli Zeki Barış Sitesi, Türkiye’de ilk olarak müteahhit firma olmadan kooperatif oluşumu ile gerçekleştirildi. Kooperatif yönetim kurulu başkanı Hamza Aygün kendilerine güvenen kat maliklerine teşekkür etti. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

LAF DEĞİL İCRAAT LAZIM

Son depremlerle acılarımızın tazelendiği on binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz bu günlerde umut ışığı olacak haber yine Manastır bölgemizden geldi. Efe Konutları, Günaydın Park ve Bulvar Park sitelerinin ardından Zeki Barış Sitesi de depreme dayanıklı olarak yeniden ve yerinde dönüşüm ile inşa edildi. Son genel kurul toplantısında konuşan Kooperatif Başkanı Hamza Aygün: Zaman laf değil icraat zamanıdır. Konuşarak kaybedecek vaktimiz yoktur. Yağmurun yağması, rüzgârın esmesi nasıl tabii bir olay ise deprem de tabii bir olaydır. Afet haline gelmesi bizim tedbirsizliğimizden kaynaklanmaktadır. Deprem olması değil tedbirsiz olmamız afete yol açmaktadır. Nasıl yağmur yağdığında ıslanmamak için şemsiye kullanıyorsak veya kar yağdığında donmamak için kalın giyiniyorsak aynı bu şekilde depremden korunmak için de sağlam zeminlerde sağlam yapıları inşa etmemiz gerekir. Sağlam olmayanları da Kentsel dönüşüm ile yenilememiz gerekir.

  1. KEZ İSPAT ETTİK

Kentsel dönüşümün nasıl olacağını ve ne şekilde yapılacağını 4. projemizle gösterdik. Önce 10 daireli EFE konutları ardından 100 daireli Günaydın Park sitesi, 40 daireli Bulvar Park sitesi ve son olarak 25 daireli Zeki Barış kooperatifi. Bize güvenen malikler ile çok kısa bir zamanda 175 ailenin depreme dayanıklı konutlarında huzur içinde yaşamasına vesile olduk.

İSTEYİNCE OLUYOR

İnsanımızı deprem sonrasında yıkılan binaların enkazından kurtarmak, onlara çadır ve konteyner kentler kurmak çok kıymetli işlerdir. Ama biz inanıyoruz ki asıl mesele o insanların enkaz altında kalmadan, çadır ve konteynerlara mahkûm etmeden; kendi evlerinde güvenle oturmalarını temin etmektir. Bunun yolu da hemen derhal bu günden başlayarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmektir.

Dönüşümün önündeki en büyük engel isteksizliktir. Tecrübeler de gösteriyor ki bir yerde kentsel dönüşüm gerçekleştirilememişse orada isteksizlik vardır. Söze gelince herkes Kentsel dönüşümden yana olabilir. Ama iş icraata geldiğinde bazen menfaatler, bazen ehliyetsizlikler, bazen de çekememezlikler sonucunda dönüşüm gerçekleştirilemiyor. Biz samimi olursak ve istersek Kentsel dönüşüm gerçekleşir.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER

Öncelikle bize güvenerek bir ilki daha başarmamıza vesile olan Zeki Barış Sitesi maliklerine, her konuda yardımlarını esirgemeyen Belediye yönetimi ve personeline, şantiye, büro ve muhasebe departmanı çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu başarı hepimizin. İnşallah Türkiye’ye örnek olarak, başarılı kentsel dönüşüm uygulamalarıyla;  tek bir insanımızı bile kaybetmeden, huzurlu bir şekilde yuvalarımızda yaşamamıza vesile olur.

Etiketler

mustafakemalpasagzt