İHRACAT KOTASI TARIMA BÜYÜK VEBALDİR!’

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, salçalık domateste uygulanmak istenen ihracat kotalarının acilen kaldırılması gerektiğini söyledi.

Erdem; “İhracat noktasında domates fabrikalarımıza uygulanan kota sadece sanayicilerimizi değil yüzbinlerce çiftçimizi, on binlerce nakliyecimizi, yüzbinlerce işçimizi, yüzbinlerce esnafımızı, dolaylı ve dolaysız milyonlarca insanımızı olumsuz etkileyecektir. Kota uygulamasını getirenler, bu büyük vebali asla taşıyamazlar” dedi.

Gıda arz güvenliğinin sağlanması ve deprem bölgesine gıda arzını sağlama gerekçesiyle taze meyve sebze sektörünün gözde ihraç ürünü domateste uygulanmak istenen kotalara, Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem’den tepki geldi.

‘KOTA UYGULAMASI KALDIRILMALI’

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünde 1 milyar dolarlık domates ve domates türevi ürünler ihraç etmeyi hedefleyen domates sektörü, domates ihracatına getirilmek istenen yasakla şok oldu.

Söz konusu kota uygulamasından acil olarak vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Erdem; “Büyük emek sarfeden, hizmet eden çiftçimiz, fabrikalarımız, işçilerimiz ve her bir kesimin bu kota uygulaması sebebiyle emeğinin ve gayretinin heba olacağını görüyoruz. Ülkemizde Cumhuriyet tarihinin rekor salçalık domates ekimi yapılmıştır. Devletimiz bunun matematiğini yapmalıdır. Bu rekor üretimin hem ülkemize, hem ihracata çok fazlasıyla yeteceği görülecektir. Domates rekoltesine baktığımızda, iç piyasa için yetersizlik söz konusu değil. Salça ürünü tüm satış kanallarında bulunmaktadır. Buna karşın salça ihracatına kota getirilmek istenmesine bir anlam veremedik” diye konuştu.

‘HATALAR, EKONOMİK MANADA TELAFİ EDİLEMEZ’

Salça fabrikalarına kota uygulayanların büyük vebal altına gireceklerini vurgulayan Erhan Erdem; “Şu an itibarıyla bu öngörümüz dikkate alınmalı, acilen ama çok acilen sanayicimizin önüne konulan kota kaldırılmalıdır. Eğer bu konuda şimdiden tedbir alınmazsa, bu sorumsuzluğun altına girenler emin olun bu vebali taşıyamayacaktır. Eğer yeterli ihracat yapılamazsa, kullanma ömrü kısa olan salçalar heba olacak. Sanayi kuruluşları üretimleri kısınca bin bir emek ve masrafla üretilen sanayi tipi domates de bu yıl tarlada kalacaktır. Geçtiğimiz yıllara göre tarımdaki maliyetler 2,5-3 kat arttı. Özellikle salçalık domates de yapılacak hatalar ekonomik manada telafi edilemez. Bu kota kaldırılmadığı takdirde sanayici ve çiftçilerimizin yanı sıra, çok sayıda insanımız maddi manevi darboğaza girecektir. Bu durum inanın aile yapısına kadar büyük üzüntü yaşatır. Karacabey Ziraat Odası Başkanı olarak sonuna kadar çiftçi ve sanayicimiz için bu durumun takipçisi olacağım. Umarım bu çağrımız dikkate alınır, devletimiz ve milletimiz için hayırlısı olur” ifadelerine yer verdi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt