İki avukata saldırıya Bursa Barosu’ndan tepki

Saldırının hedefinde, doğrudan avukatlık mesleğini ve vatandaşın hak arama özgürlüğü var

Bursa’da, velayet davasında çocuğun teslimi için gittikleri adreste, çocuğu teslim etmek istemeyen ailenin bıçak ve taşlı saldırısına uğrayan Av. Aleyna Kübra Kanalcı ile Av. Muharrem Kanalcı yaralandı. Avukat çifte ve araçlarına saldırı anı, Av. Aleyna Kübra Kanalcı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, saldırının doğrudan avukatlık mesleğini ve vatandaşın hak arama özgürlüğünü hedef aldığını söyledi.

Avukat Kanalcı çiftinin saldırıya uğraması nedeniyle Bursa Adalet Sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Av. Aleyna Kübra Kanalcı ve Av. Muharrem Kanalcı’nın yanında olduğu halde gazetecilere açıklama yapan Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, Bursa Barosu üyesi iki meslektaşlarının bundan beş ay önce İnegöl’de kurşunların hedefi olduğunu hatırlattı.

Öztosun; “Dün de meslektaşlarımız Av. Aleyna Kübra Kanalcı ve Av. Muharrem Kanalcı çocuk teslimi sonrasında saldırıya uğramışlar, darp edilmişler, araçlarına taşla, bıçakla, demir çubuklarla saldırılmış meslektaşlarımız yaralanmışlardır” dedi. Öztosun şöyle devam etti: Saldırı haber alınır alınmaz Bursa Barosu’nca ilgili makamlara duyurulmuş, Bursa Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden arkadaşlarımız meslektaşlarımızın yanlarında yer almıştır.

Bu son olay da göstermiştir ki, vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatlara duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde sözlü ve fiili saldırılar maalesef ki halen devam etmektedir. Yasal olarak etkili bir önlem alınmaması sebebiyle bu tür saldırılar sıradanlaşmıştır. Bu tür hareketlere eklenen idari ve yasal düzenlemelerle de maalesef ki bağımsız savunmanın sesi kısılmak, direnci kırılmak istenmektedir. Olayı şiddetle kınıyor, meslektaşlarımıza yönelen her türlü saldırıda onların yanında olacağımızı, bu olayların bir daha yaşanmaması ve faillerin en ağır cezayı almaları için tüm soruşturma ve kovuşturma sürecinin takipçisi olacağımızı yineliyoruz.

Bursa Barosu ailesi olarak meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyor, bir an önce üzerlerindeki manevi yıkımın geçerek mesleklerinin icrasına devam etmelerini temenni ediyoruz. Avukata yönelik saldırılara ilişkin yasal düzenlemelerin de derhal yapılmasını ve bu şiddete son verilmesini istiyoruz. Doğrudan avukatlık mesleğini ve vatandaşın hak arama özgürlüğünü hedef alan bu menfur saldırı özelinde tüm meslektaşlarımızla her zaman dayanışma içerisinde mesleğimizi onurumuzla sürdüreceğimizi, mesleğimize ve hukuka yapılan her türlü saldırıya karşı direncimizi her şartta koruyacağımızı, hukukun üstünlüğü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Etiketler

mustafakemalpasagzt