KESİM YERLERİ BELİRLENDİ, SATIŞLAR SÜRÜYOR

Mustafakemalpaşa’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satışları sürerken, kesim yerleri de belirlendi.

Kurban Bayramı süresince vatandaşların sağlıklı bir şekilde kurban kesimi gerçekleştirebilmesi ve kesim bitiminde atıkların çevre ve insan sağlığı açısından tehlike oluşturmadan toplanabilmesi amacıyla yürütülen uygulama kapsamında, Mustafakemalpaşa’da bu yıl 28 yerde kurban kesimi ve satışı yapılacak.

Hayvan besiciliği yapan Mustafa Er; “Kurban fiyatları bu sene ortalama karkas olarak 118 ila 135 TL arasında değişiyor” dedi.

Bursa Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim ve satış yerleri duyuruldu.

Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Mustafakemalpaşa’da merkez ve kırsalda 28 tesiste kurban kesimi yapılacak. Kesim işlemleri, İslami usullere uygun olarak veteriner ve din görevlisi gözetiminde, yasal mevzuat ve standartlara uygun tesislerde gerçekleştirilecek.

Yayınlanan listede Mustafakemalpaşa’da şu yerler bulunuyor;

Mustafakemalpaşa Hayvan Satış Pazarı, Tepecik Mahallesi (Çiftlik), Anıl Hayvancılık Çiftliği, Demireli Mahallesi (Çiftlik), Konyalı Erol’un Çiftliği, Çınaraltı Kasabı, Karapınar Mahalllesi (Çiftlik), Paşa Çiftliği, Mustafa Amak, Büyüktürk Çiftliği (Kasap Serdar),

Arif Uzun Hayvancılık, Efe Süt (Çiftliği), Cihan Arıcan, Kandemir Et, Yaşar Palitli, Sezai Amak, Gündoğan Çiftliği, Sami Cengiz, Yılmaz Güler, Abdullah Baykan,
Adalettin Kısaç, Recep Çoban, Göksel Şenkuyumcu, (İlave) Çakmak Çiftliği,
(İlave) Yasin Çiftlik, (İlave) Bakış Çiftliği, (İlave) Özbana Kardeşler Çiftliği,(İlave) Zorbeyler Et, Kuzenler Merinos Çiftliği.

‘HER BÜTÇEYE UYGUN KURBANLIK VAR’

Hareketliliğin sürdüğü kurban piyasalarında ise ortalama büyükbaş hayvan fiyatları 25 ila 60 bin TL arasında değişiyor.
Karacabey yakınlarında büyükbaş hayvan besiciliği yapan Mustafa Er; “Kurban fiyatları bu sene ortalama karkas olarak 118 ila 135 TL arasında değişiyor. Çiftliğimizde 25 bin lira ve 60 bin TL arasında her bütçeye uygun büyükbaş kurbanlıklarımız bulunuyor. Bu yıl vatandaşlarımız kurbanlıklara rağbet gösteriyor. Kurbanlık alınırken iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle hayvanın 2 yaşını doldurmuş olması ve sağlıklı olması lazım. Deyim yerindeyse ‘kapak atmış’ olması, yani süt dişlerini düşürmesiyle kalıcı dişlerinin çıkması gerekmektedir. Eğer bunlar bir büyükbaş hayvanda yoksa ondan kurban olmaz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN