KESTELEK’TE AKRABA BULUŞMASI

Mustafakemalpaşa’nın kırsal Kestelek Mahallesi’nde düzenlenen ilginç etkinlikte, aynı ailenin üyeleri olan 100 kişi ‘Akraba Günü’nde buluştu.

En küçüğü 1, en büyüğü 80 yaşında olan ‘Doğru Ailesi’ üyelerinin buluşmasına ev sahipliği yapan Kestelek Muhtarı Kemal Doğru; “Ağaç, dalıyla gürler misali tüm aile bağlarımızı bu anlamlı buluşmalarda güçlü tutuyoruz. Küçükler büyüklerini tanıyor, sevgi, saygı ve akrabalık bağı daha da kuvvetleniyor” dedi.

Kestelek Mahallesi’ne kurduğu içme suyu arıtma sisteminden elde edilen geliri öğrencilere burs olarak vermesiyle tanınan ve geçtiğimiz yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından önce ‘Ayın Vatandaşı’ seçilen daha sonrasında ise ‘Yılın Vatandaşı’ listesinde 3’üncü sırada yer alarak örnek bir muhtarlık sergileyen Kemal Doğru, bu kez de Akraba Günü etkinliğinde 100’e yakın aile üyesini buluşturdu. 7’den 70’e tüm akrabaların birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulduğu yemekli buluşmada, ‘Doğru Ailesi’ üyeleri, eski günleri yâd etti.

Büyüklerin ellerinin öpülerek, küçüklere harçlıkların verildiği anlamalı buluşmada, vefat eden aile üyeleri de dualarla anıldı.

Akraba buluşmasını 5 yıldır düzenlediklerini söyleyen Kestelek Mahalle Muhtarı Kemal Doğru, bir anlamıyla sıla-i rahim zenginliği yaşadıklarını belirterek; “ Anne ve babalarımızdan, amca ve teyzelerimize kadar uzak-yakın tüm akrabalarımız güzel bir birliktelik sergiliyor. Tüm aile bireylerimiz, hem eski anılarını tazeliyor hem de çocuklarımıza değerli bir miras bırakıyor.

Akrabalığın önemi yalnızca, doğumda ve ölümde değil, hayatın her anındadır. ‘Doğru Ailesi’ olarak Allah nasip ederse her yıl bu buluşmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN