KÖY OKULLARI YAŞAM MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde 4 bakanlığın iş birliğiyle yürütülen ‘Köy Yaşam Merkezleri’ projesi kapsamında,  Mustafakemalpaşa’nın Söğütalan Mahallesi’ndeki okul binası herkes için köy ortamını teneffüs edecekleri bir mekâna dönüştürülecek.

Bursa’da kullanılmayan köy okullarını yaşam merkezine dönüştürme çalışmaları devam ediyor.

Pilot bölgelerden biri olarak öne çıkan Söğütlan’daki iki katlı okul, ‘köy yaşam merkezi’ne dönüştürülerek hem çocukların hem de yetişkinlerin eğitim alacakları alanlar haline gelecek.

17 ilçede sürdürülen çalışmaları ve yakında hizmete açılacak olan yaşam merkezlerinin özelliklerini anlatan Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Söğütalan’daki okul binasının yapılacak iyileştirmelerle köy yaşam merkezi haline gelmeye çok müsait durumda olduğunu söyledi.

ÜRETİM MERKEZLERİ İLE ETKİLEŞİM SAĞLANACAK

Gür, okul binasının bir yaşam merkezine dönüşebileceği ve burada kendilerinin de çeşitli eğitimler alabilecekleri fikrinin vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydederken; “Biz konuyu çok yönlü olarak ele alıyoruz. Mevcut durumda açılabilecek yaşam merkezlerinin köye katkı sağlayan ve köyün öz değeri halinde gelmiş olan çeşitli üretim merkezleri ile de etkileşim içinde olmasını istiyoruz” dedi.

Ormankadı’daki Doğa ve Fen Okulu’nun da tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Gür, bu okulun bünyesinde açılabilecek bir köy yaşam merkezi ile bu alanların vatandaşların da kullanımına sunulabileceğini sözlerine ekledi. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in Kurban Bayramı’nın ardından hayata geçirileceğini ifade ettiği ‘Köy Yaşam Merkezleri Projesi’nin Bursa’daki çalışmaları sürdürülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olmak üzere 4 bakanlığın iş birliğiyle yürütülen proje hakkında konuşan Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, pilot bölgelerden birinin de Mustafakemalpaşa olduğunu söyledi.

 

KÖYLERDE ANAOKULU ÖĞRENCİ SAYISI İNDİRİLDİ 

Bursa genelinde kullanılmayan veya atıl durumda olan köy okullarını tespit etmeye devam ettiklerini ifade eden Serkan Gür, bu okulların köy yaşam merkezine dönüştürülerek hem çocukların hem de yetişkinlerin eğitim alacakları alanlar haline geleceğini söyledi.

Söz konusu projenin köylerdeki çocuklara ulaştırılan eğitim hizmetini olumsuz etkilemeyeceğini, aksine kentlerden köylere taşımalı sistemin adımlarının atıldığını belirten Gür, ayrıca köylerde anaokulu açılması için gereken 10 öğrenci sayısının da 5’e indirildiğini aktardı.

 

ATIL DURUMDAKİ OKULLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme programına katılım oranında Bursa’nın Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Serkan Gür, Mustafakemalpaşa’da yürütülen çalışmaları ve yakında açılması planlanan köy yaşam merkezlerinin detaylı bilgilerini de paylaştı.

Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür şöyle konuştu; “Bakanlığımızın başlattığı ‘Köy Yaşam Merkezleri’ projesi ile kullanılmayan köy okulu binalarının ihtiyaçlar doğrultusunda anaokuluilkokulkurs merkezikütüphanematematikdoğabilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülmesi hedefleniyor. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 17 ilçemizin tamamında şu an kullanılmayan tüm okul binalarımızın değerlendirmesini yapıyoruz. Bu binaların kullanım durumundan metrekaresine kadar tüm bilgilerin incelemesini yaparak bakanlığımıza iletiyoruz. Köylerde yer alan okullarımızın kapatılmasında öğrenci sayısının gerekli yasal sayının altına düşmesi en büyük etken. Bu kapsamda biz hem atıl durumda olan hem de öğrenci sayısının azalması nedeniyle yakın zamanda kapatılmış olan tüm okul binalarını değerlendirmeye alıyoruz. Tüm birimlerimizle alana hakim durumdayız. Bakanlıklar arası iş birliği ile Bursa’mıza kısa sürede köy yaşam alanlarını kazandırmayı amaçlıyoruz. Eğitim ve yaşam merkezinden kastımız, yeterli öğrenci sayısına ulaşılabilen yerlerde okullarımızı anaokulu ve ilkokul olarak yeniden eğitim öğretime kazandırmak, bunun yanı sıra halk eğitimi merkezlerimiz aracılığıyla her yaştaki tüm bireylerimize yönelik farklı eğitim ve sosyal yaşam alanları sunmaktır. Bakanlığımız tarafından bu kapsamda çok önemli bir adım atılarak köy ilkokullarının öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilmesi için yönetmelik değişikliği yapıldı. Köylerde anaokulu açılması için gereken 10 öğrenci olması kriteri de 5’e düşürüldü” dedi.

‘HAYAT BOYU ÖĞRENME’YE KATILIM ORANINDA BURSA İLK SIRALARDA’

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitimin her yaşta ve her yerde olması gerektiğine inanarak Hayat Boyu Öğrenme’ye çok önem verdiklerini kaydeden Serhan Gür; “17 ilçemizdeki halk eğitimi merkezlerimiz aracılığı ile Bursa’mızın her mahallesinde birçok alanda açtığımız çeşitli kurslarla hayat boyu öğrenmeye katılım oranında Türkiye’de ilk sıralardayız. Bu kapsamda, köy okullarımızı yaşam merkezlerine dönüştürerek, bu köylerde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve isteklerine yönelik kurslar öncelikli olmak üzere; sosyal, kültürel, mesleki ve sportif alanlarda da çok çeşitli kurslar açarak köy halkımıza hayat boyu öğrenme imkânı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

‘SÖĞÜTALAN, BUNLARDAN BİR TANESİ’

Bursa’da bu projenin heyecanla karşılandığını, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak konunun üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Gür, şu değerlendirmede bulundu; “Hemen hemen her ilçemizde bu kapsamda hayata geçirilebilecek alanlarımız mevcut. Biz konuyu çok yönlü olarak ele alıyoruz. Mevcut durumda açılabilecek yaşam merkezlerinin köye katkı sağlayan ve köyün öz değeri halinde gelmiş olan çeşitli üretim merkezleri ile de etkileşim içinde olmasını istiyoruz. Örneğin Mustafakemalpaşa’da yer alan Söğütalan Köyü bunlardan bir tanesi. Söğütalan Köyü’ndeki okul binamız yapılacak iyileştirmelerle köy yaşam merkezi haline gelmeye çok müsait durumda. İki katlı olan okul binamız sağlam durumda. Bahçesi ve önünde yer alan meydanda geniş bir kullanım alanı mevcut. İçerisinde çocuk oyun parkı var. Yanında bulunan Jandarma Karakolu sayesinde güvenlik problemi bulunmuyor. Okul binasının bir yaşam merkezine dönüşebileceği ve burada kendilerinin de çeşitli eğitimler alabilecekleri fikri vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Köyün içerisinde yer alan su değirmeni bölgenin bilinen üretim merkezlerinden biri. İçerisinde un öğütülmesinden ekmek yapımına kadar birçok faaliyet bulunuyor. Burası köy yaşam merkezini kullanan çocuk, yetişkin, herkes için bir doğal bir atölye haline gelebilir. Aynı zamanda köyde alabalık yetiştirilen bir alan da mevcut. Burası köy yaşam merkezinde açılacak gençlik kampları için gelen kalabalık grupları ağırlayabilir. Bu alanlar köy yaşam merkeziyle birlikte köye hareket kazandırılmasında aktif rol oynayabilir. Merkez, yararlanacak herkes için köy ortamını teneffüs edecekleri bir mekâna dönüştürülebilir.”

 

‘EĞİTİM HİZMETİ OLUMLU ETKİLENECEK’

Gür; “Bu projenin, köylerdeki eğitim hizmetini olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Yapılan yasal düzenlemeler sayesinde bu alanları da kullanarak çocuklarımızın kendi köylerindeki okullarda eğitim almasını önemsiyoruz. Önceki yıllarda köyden kentlere yapılan göçler nedeniyle devreye giren taşımalı eğitim mekanizmasının, son zamanlarda dünyayı etkileyen Kovid-19 gibi süreçler nedeniyle insanların doğaya yönelmesiyle yerini köylerde açılacak eğitim ve yaşam merkezlerine bırakacağını öngörüyoruz. Çocuklarımız, taşımalı sistemle yolculuk yaparak okula ulaşmak yerine köyünde açılacak yaşam merkezinde eğitim alabilecektir. Bu durum da eğitime erişimin kolaylaştırılması noktasında önem arz etmektedir. Bütüncül bir anlayışla hem çocuklara hem de yetişkinlere eğitim verebilecek olan köy yaşam merkezi, ebeveynlere çocuklarıyla birlikte eğitim süreçlerine dahil olabilme imkanı sunacaktır. Köy yaşam merkezlerinde eğitim alan ebeveynlerin, çocuklarının eğitim yaşamlarına yapacakları katkıyı çok değerli buluyoruz. Bu durumun uzun vadede ülkemize ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza önemli kazanımlar sunacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘ORMANKADI DOĞA VE FEN OKULU’DA KULLANIMA AÇILABİLİR’

Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mustafakemalpaşa Belediyesi işbirliği ile Ormankadı’da projelendirilen Doğa ve Fen Okulu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Serkan Gür; “Burası aktif olarak eğitime devam ediyor. İçerisinde öğrencilerimize hayvan beslemeden tarım faaliyetlerine kadar birçok eğitim sunuluyor. Açık hava atölyeleri ile çeşitli beceriler kazandırılıyor. Bu okulumuz bünyesinde açılabilecek bir köy yaşam merkezi ile bu alanlar vatandaşların da kullanımına açılabilir. Böylelikle genci yaşlısı tüm köy halkı bu alanlarda eğitim alabilirken yaz kamplarında da katılımcılar için çeşitli atölyeler düzenlenebilir” dedi.

 

‘ÇEVREYE DUYARLI ÖĞRENCİLER YETİŞECEK’

Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Mustafakemalpaşa’da yapımı sürdürülen Ormankadı Doğa ve Fen Okulu’na ilişkin çalışmaları ise şöyle açıkladı; “Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘Doğa ve Fen Okulları Projesi’ kapsamında okul bahçemizde bulunan 5 bin 700 metrekarelik alana kurulmuştur. İçeresinde; 4 adet açık hava dersliğinde kuş sesleri içinde, toprak kokusu ve rüzgârın serinliğinde öğrenme ortamı sunulmuştur. 1 adet yanmaz malzemeden yapılmış kıl çadır içerisinde yaz kış etkinlik gerçekleştirmeye uygun ortam hazırlanmıştır. 1 adet 50 metre uzunluğunda oluşturulan denge parkuru ile öğrencilerin fiziksel gelişim ve denge geliştirme çalışmaları yapmaları amaçlanmıştır. Kum havuzu ve çamur alanları düzenlenmiştir. Tarım alanı düzenlenerek çeşitli sebze yetiştirme çalışmaları için uygun ortam planlanmıştır. Çevreye duyarlı ve geri dönüşüme karşı hassas olan öğrenciler yetiştirmek için kompost alanı düzenlenmiştir. 5 adet beceri atölyesi (Sanat Atölyesi, Drama Atölyesi, Deney Atölyesi, Zeka Oyunları Atölyesi, Tersine Mühendislik Atölyesi) ile eğitime gelen öğrencilerin farklı öğretim yöntemlerinden faydalanmaları amaçlanmıştır. Yapılan planlama ile eğitim öğretime gelen sınıf önceden malzemelerini hazırlayarak atölye alanına getirmektedir. Bunlarla beraber sera alanı, keyifli okuma alanları, gübre üretim evi ve izcilik kamp alanları oluşturulması için çalışmalar devam etmektedir. Okul bahçesinde doğal ortamında yaşayan dört adet baykuş bulunmakta olup doğa ve fen okulu ambleminin resmi olan baykuş ile hoş bir rastlantı oluşturmuştur.”

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN