KURBAN VEKALETLERİ KIZILAY’A

Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygularını ön plana çıkaran Kurban Bayramı’nın bereketini, gelenekselleştirdiği vekâletle kurban kesim kampanyasıyla sofralara taşıyan Kızılay, bu dönem için hazırlıklarını tamamladı.

‘Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye’ sloganıyla hayırseverlere seslenen Mustafakemalpaşa Kızılay Şube Başkanı Mustafa Eren, vekâlet bedellerini açıkladı. Yıl boyunca gerçekleştirilen yardım çalışmalarında olduğu gibi gelenekselleştirilen kurban organizasyonlarıyla da hayırseverlerin yardım elini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracaklarını kaydeden Eren; “Kurban hisse bedelleri yurt içi için 5950 TL, yurt dışı için ise 2650 TL olarak belirlendi. Kızılay bu yıl kendisine bağışlanan kurbanların büyük bölümünü deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak” dedi.

Kızılay Şube Başkanı Mustafa Eren, 2023 Kurban Kampanyası hakkında bilgi verdi.

Eren, Kızılay’ın bu yıl kuruma bağışlanan kurbanların büyük bölümünü deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağını dile getirdi. Türkiye dâhil 23 ülkede toplam 128 bin hisselik kurban kesmeyi hedefleyen Kızılay’ın, Et ve Süt Kurumu iş birliğiyle hazırlayacağı kurban paylarının önemli bir bölümünü Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği afetzedelere et olarak dağıtacağını açıklayan Mustafa Eren; “Kurban paylarından aşevlerinde sıcak yemek de yapacak olan Kızılay, Kurban Bayramı’nın getirdiği manevi atmosferi ve sevinci yıl boyunca yaşatmak için de Et ve Süt Kurumu iş birliğiyle kavurma ve kıyma konservesi de yapacak. Et ve Süt Kurumu ile iş birliği yapan Kızılay, 2023 yılı kurban hissesi bedellerini yurt içinde 5950 TL, yurt dışı için 2650 TL olarak belirledi. Yurt dışında yaşayan ve hisse bedelini döviz cinsinden ödemek isteyenler ise Türkiye için 1 hisse karşılığı 295 Amerikan Doları veya 275 Euro, diğer ülkeler için de 130 Dolar veya 120 Euro bedel ödeyerek vekâlet verebilecek” dedi.

KIZILAY KURBAN MODELİ

Kesimler hakkında da bilgi veren Eren; “Kızılay Kurban Modeli ile kurbanlıklar veteriner hekimler tarafından seçilerek, modern kombinalarda, hijyenik şartlarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesiliyor. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilen kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik ediyor. Bu model sayesinde Kurban Bayramı sadece birkaç günlük bir kutlama olmaktan çıkıp yıl boyu süren bir bereket dönemine dönüştürüldü. Yurt içinde Et ve Süt Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen kesimler sonrasında elde edilen kurban paylarından kavurma konservesi yapılacak ve yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kurban Bayramı’nın anlamını daha derinden yaşamak, insanlık değerlerini paylaşmak ve yıl boyu süren yardımlaşma kültürünü pekiştirmek için herkesi kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz” ifadesinde bulundu.

BAĞIŞ ÇAĞRISI

Eren; “Kızılay’a vereceği kurban vekâletleriyle birlikte daha güçlü olduğumuzu göstermek ve gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmanın huzurunu yaşamak isteyen hayırseverler vekâletlerini, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları, internet bankacılığı, www.kizilay.org.tr, mobil uygulama, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden verebiliyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt