MHP’de yaşanan sürpriz operasyonun perde arkası?

Kaynak/Koza 24.com.

Bursa’da…

Siyasi gözlerin kongre sürecinde olan CHP’ye çevrildiği şu günlerde, sürpriz MHP’den geldi.

Bir anda kulisleri saran habere göre yaklaşık 5 yıldır il Başkanlığı görevinde bulunan Cihangir Kalkancı, MHP Genel Merkezi kararı ile görevden alındı.

Hatırlanacaktır;

14 Mayıs milletvekilliği seçiminden önce MHP’de 31 İl Başkanı, milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden ayrılmıştı.

Bu sayı;

Kamuoyunda dikkat çekince de MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın bir açıklama yapmış ve “İsteyen istifa edebilir. Biz et veya etme demedik. Kendi kararlarını kendileri verdiler. Aday adayı olmak haklarıdır ancak bu kararı kendileri verir” demişti.

MHP’deki; Bu istifa furyasında Bursa yoktu. İl Başkanı Kalkancı, istifa etmeyeceğini ve görevinin başında olduğunu söylemişti.

Tabi;

MHP kanadında Bursa’nın ayrı bir özelliği var.

Milletvekili İsmet Büyükataman’ın aynı zamanda Genel Sekreter olması nedeniyle “Bursa’nın da patronu” konumundaydı ki, Büyükataman’dan icazet almadan istifa eden olmamıştı MHP yönetimlerinden.

Konuşulanlara göre; Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, boşalmaların etkisiyle MHP’de yenilenme süreci başladı. Kamuoyuna pek yansımadı ama illerde görevden almalar yaşanmaya başladı.

Geçenlerde de; Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, Genel Merkez kararı ile görevden alındı.

Konuşulanlar;

Bursa’da da partinin bir yenilenme içine gireceği ve yerel seçim öncesinde daha dinamik bir kadronun oluşturulması için Bursa’da da bu operasyonun yapıldığı yönünde.

İfade edilenlere göre; Kalkancı’nın yerine gelen isim Muhammet Tekin. Tekin, Gemlik’in eski ilçe başkanı.

Son seçimde de Bursa’nın. 2. seçim bölgesinden 2. sıra milletvekili adayıydı. Yine;

İfade edilenlere göre bu sürpriz değişimin birkaç gün önce İsmet Büyükataman tarafından İl Başkanı Kalkancı’ya iletildiği de belirtiliyor.

Peki; MHP’de bu değişimler yaşanırken kongreler olacak mı, başlayacak mı?

Keza;

MHP’nin yetkili organlarının aldığı bir karar yok. Ama; Yasa gereği 17 Mart 2024 tarihinde de büyük kurultayın yapılması gerekiyor

 

Bu tarih de sakıncalı, keza yapılacak yerel seçimlere günler kala MHP’nin kurultayla zaman kaybetmesi pek düşünülmüyor.

Bu yönde gözler MHP Lideri Bahçeli’de.

Bahçeli’nin; MHP’de ilçe ve il kongrelerinin öne alınıp alınmayacağı ile ilgili açıklaması da dikkat çekici.

Bu yönde;

“Mahalli idareler seçimini de düşünerek kongreleri ötelemeyeceğimize göre erken mi yapalım yoksa zamanında mı yapalım diye oturup konuşacağız. Erken yapalım dersek seçimin başladığı tarihten önce olması lazım” demişti.

Bildiğimiz kadarıyla; MHP’de ilçe kongreleri hazırlıkları yapılıyordu. Hatta Bursa’da da tarih belirleme işlemleri yapılıyordu ki ilçeler bazında, bu sürpriz yaşandı.

İl Başkanı Cihangir Kalkancı ve 17 il yönetim kurulu üyesi görevden el çektirildi, bu durum da Kalkancı ve yönetimine iletildi.

Duyduğumuz;  Bursa’da da ilçe kongrelerinin başlatılması için hazırlıkların başladığı yönünde.

Bu yönde;

İlçe kongreleri de atanan yeni başkan Muhammet Tekin’in koordinasyonunda gerçekleştirilecek, son olarak da yapılacak il kongresi ile Tekin, atanmışlıktan seçilmişliğe terfi ettirilecek.

Ve; Bursa’da MHP’yi yerel seçimlere Tekin’in oluşturacağı yeni il yönetimi götürecek.

Tabi;  Bursa’da yaşanan bu görevden almaya dair şu da konuşuluyor parti kulislerinde.

Malum. Bir Sinan Ateş olayı yaşandı.

Ateş’in Bursalı olması ve cenaze törenine MHP’den kimsenin katılmaması, özellikle seçim sürecinde neredeyse herkesin dilindeydi.

Bu süreçte; Tüm gözlerin odağındaki isim olan İl Başkanı Kalkancı da, olabildiğince medyadan uzak durmaya çalışmış ancak kamuoyunda fazlasıyla oluşan soru işaretlerini giderememişti.

Sonrasında da Sinan Ateş’e MHP kanadından gösterilmeyen ilgi ve vefa, MHP İl Başkanı Kalkancı ile yönetimine fatura edilmişti kamuoyunda.

Bir de Sinan Ateş olayının siyasi sonuçları da olmuş, partinin oy oranlarında Bursa’da düşüş yaşanmıştı.

Konuşulanlar;

Seçim döneminde yaşanan bu ağır travmanın, yerel seçim döneminde de yaşanmaması, sorulara maruz kalınmaması ve kamuoyunun karşısına yeni isimlerle çıkılması gerektiğinden hareketle MHP Genel Merkezi’nin Bursa’da bu operasyonu yaptığı yönünde.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt