MUSTAFAKEMALPAŞA’DA TIRTIL KABUSU

Mustafakemalpaşa’nın birçok kırsal mahallesinde saptanan çayır tırtılı istilasına karşı hem havadan hem yerden yoğun bir mücadele yürütülüyor. 

Mustafakemalpaşa Tarım ve Orman Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde ayçiçeği ekili alanlarda popilasyonu artan çayır tırtılı (loxostege sticticalis L.) zararlısına karşı üreticilere uyarılarda bulundu.

Mustafakemalpaşa’da bazı üretim sahalarında tespit edilen çayır tırtılına karşı zirai acil durum ilanı paylaşıldı.

Mustafakemalpaşa Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda, çayır tırtılı görülen ekili tarlalarda rekolte kaybının yaşanmaması için üreticilerin tarla kontrolü yapmaları çağrısında bulundu. Bitkilerin yaprak, tomurcuk ve çiçeklerine zarar veren çayır tırtılı mücadelesinde erken tanının önemine dikkat çekilen açıklamada; “Ayçiçeği ekim alanlarında son günlerde bazı bölgelerde yoğun olarak görülen ve mücadelede geç kalınması durumunda önemli zararlara neden olan çayır tırtılı zararlısına karşı tarla kontrollerinin yapılması, görülmesi durumunda en kısa sürede İlçe Müdürlüğümüze bilgi verilmesi ve tavsiye doğrultusunda mücadele yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

İLAÇLAMADA DRONE DEVREDE

Mustafakemalpaşa’da ayçiçek, mısır, şekerpancarı, biber, karpuz ve yonca gibi bitkilerde zararlı olan çayır tırtılının yoğunluğunun tespiti için saha çalışmaları sürüyor.

Çiftçilerin ilaçlamalarını tamamlamaları konusunda teknik ekipler saha kontrollerini hassasiyetle yürütürken, bugüne kadar Mustafakemalpaşa’nın 7 mahallesindeki 720 dekar alanın 150 dekarı drone ile ilaçlandı. Geri kalan 570 dekarlık kısmın ise yer aletleri ile ilaçlandığı bildirildi.

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN