MUSTAFAKEMALPAŞA’YA TMO KURULACAK MI?

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya yanıtlaması istemiyle Mustafakemalpaşa ile ilgili 2 maddelik soru önergesi verdi.

Milletvekili Öztürk, Mustafakemalpaşa’nın büyüyen tarımsal üretim hacmine karşın Toprak Mahsulleri Ofisi’ne sahip olmadığına dikkat çektiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı; “Mustafakemalpaşa, 110 kırsal mahallesi ve büyüyen tarımsal üretim hacmi iledünyanın buğday sıkıntısı çektiği şu günlerde stratejik bir öneme sahiptir. Mustafakemalpaşa’da TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) temsilciliğinin olmayışı köylümüzü mağdur etmektedir.

Hükümetin açıkladığı alım fiyatının enflasyon karşısında eridiği şu günlerde, zaman çiftçilerimizin ödemeler dengesi için hayati öneme sahiptir. Buna karşın, Mustafakemalpaşa’daki köylülerimiz, Karacabey’e gitmekte, buna rağmen mal ve ücret teslimi için bir ay gibi süreler verilmektedir. Buğdayını biçtiren birçok köylünün koyacak silosunun olmayışı ve saklama şartlarının güçlülüğü çiftçiyi simsarların düşük fiyat tarifesinden alımlarına mecbur kılmaktadır. Bu bağlamda; Mustafakemalpaşa’da Toprak Mahsulleri Ofisi kurulması yıllık plan içerisinde var mıdır? Çiftçinin saklama koşullarını meccani olarak arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmakta mıdır?”

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt