ÖLÜMSÜZ ZAFER

Gazi Paşa’nın, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan Milli Mücadele’nin en önemli dönemeci olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı büyük bir coşku ve gururla kutlanırken, kahramanlar şükran ve dualarla anıldı. 

 

Yaklaşık 200 yıldan beri Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan ilk taarruz muharebesi olarak tarih kayıtlarına geçen Büyük Taarruz’un 30 Ağustos 1922’deki son safhası olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kesin bir Türk zaferiyle sonlanması ile birlikte İstiklal Harbi zafer tacını taktı, bir yıl sonra kurulacak Cumhuriyet’in temelleri bağımsızlıkla sağlamlaştırıldı.

‘TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI’

1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Mütarekesi’nin hükümlerine dayanarak türlü bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, zor durumda bırakılmaya çalışılıyordu.

Halide Edip Adıvar’ın ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ kitabında anlattığı işgal günlerinde, itilaf donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti.

15 Mayıs 1919’da İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e çıkarma yaptı, o dönem adı ‘Kirmasti’ olan Mustafakemalpaşa’da 2 Temmuz 1920’de işgal edildi.

Bu durum karşısında Türk milleti, tarih boyunca gösterdiği ‘millet olma bilinci’ içerisinde işgallere karşı Kuva-yi Milliye hareketini başlattı. İki seçenek vardı, ya işgal güçlerine teslim olunacak ya da yıkılan ve yakılan bir ülke yeniden ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

Kuva-yi Milliye birlikleriyle başlayan Milli Mücadele’nin, 100 yıl önce Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki düzenli ordunun tarihe altın harflerle yazılan şanlı zaferiyle noktalanmasının ardından, 26 ay Yunan işgali ve işbirlikçileri altında büyük acılar yaşayan Mustafakemalpaşa’da

14 gün sonra (14 Eylül 1922) kurtuluşa ulaştı.

Türkiye Cumhuriyeti’ne giden meşakkatli yolda kazanılan Büyük Zafer’in 100. yılında Mustafakemalpaşa’da dün düzenlenen programlar ise şiir, kahramanlık türküleri, konser ve fener alayına ev sahipliği yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramı için Heykel Meydanı’nda düzenlenen resmi törene; Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Jandarma Komutanı J. Ütğm. Emre Kavak, Askerlik Şubesi Başkanı Pers. Asb. Kd. Üçvş. İsmet Çağrı Ceviz, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun gerçekleştirildiği törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Pers. Asb. Kd. Üçvş. İsmet Çağrı Ceviz yaptı.

TOPYEKÛN MÜCADELE

Kd. Üçvş. İsmet Çağrı Ceviz konuşmasında, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bin yıllık Anadolu topraklarının işgal edildiğini ve Türk ulusuna Sevr Antlaşması’nın dayatıldığını hatırlattı. Böylesi umutsuz bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık meşalesini yakarak aydınlığa giden yolu araladığını vurgulayan İsmet Çağrı Ceviz; “Özellikle Sakarya Savaşı’nın ardından milletimiz istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadele edeceğini ispatlamıştır. Son darbe ise 30 Ağustos’ta vurulmuş, ardından icra edilen takip harekâtıyla 9 Eylül’de düşman İzmir’den denize dökülmüştür. Kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur; harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekûn icra edilmesidir. 30 Ağustos Zaferi Türk Ordusu’na, Silahlı Kuvvetler Günü olarak armağan edilmiştir. Dünyanın en güçlü ordularından biri olan Silahlı Kuvvetlerimiz, her şartta ve her yerde göreve hazırdır.  Bu tarihi gün dolayısıyla başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

Sedat Karan Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Emirhan Dinç’in şiirini okumasıyla devam eden tören, Belediye Bandosu’nun kahramanlık marşlarını seslendirmesinin ardından Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile sona erdi. Akşamki etkinlikte ise Mehter Takımı ve Kirmasti Off-Road araçları eşliğinde Etibank Parkı-Cumhurluk Alanı arasında fener alayı ve yürüyüş düzenlendi.

 

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN