SALÇA FABRİKALARINA ÇAĞRI

Salçalık domates piyasasına değinen Aydemir, geçtiğimiz yıl kilo başına 60-90 kuruş arasında ürün alımı yapan Bursa’daki 17 salça fabrikasına seslendi, bu sezon domatesleri daha ucuz fiyatla alma çabası içine girmemelerini istedi. 

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, salça fabrikalarının domates taahhüt fiyatları konusunda çiftçinin yanında olmasını istedi.

Tüm salça fabrikalarına seslenen Mehmet Aydemir; “Bu zor dönemlerde taşın altına elinizi koyun. Çiftçiyi enflasyona ezdirmeyin. Bu taahhüt fiyatlarıyla üreticiyi zor durumda bırakmayın. Çiftçinin yanında olun” dedi. Ocak ayında belirlenen taahhüt fiyatlarının yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Aydemir, İzmir’de 2.500 TL’ye çıkarılan taahhüt fiyatlarının Mustafakemalpaşa’da da uygulanmasını istedi.

 

DOMATES ÜRETİMİNDE ZİRVEDE

 

Mustafakemalpaşa, yıllık 40 bin dekar alanda 280 bin ton salçalık domates üretimi ile Bursa’da Karacabey’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Salçalık domateste Bursa üretiminin %26’sının, Türkiye üretiminin ise %6’sının yapıldığı Mustafakemalpaşa’da ayrıca 7.615 dekar alanda 34.380 tonluk sofralık domateste üretiliyor.

Bu rakamlar Bursa’da üretilen sofralık domatesin %13’üne tekabül ediyor.

Enflasyonun yükseldiği dönemlerde salça fabrikalarının çiftçileri koruma altına alması gerektiğine vurgu yapan Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir; “Geçtiğimiz Ocak ayında fabrikaların domates taahhüt fiyatları tona 1.500 ile 1.650 TL arasındaydı. Ancak o zamandan bu güne ülkemizdeki enflasyon da sürekli yükseldi. O nedenle fabrikalarımızın çiftçileri bu enflasyona ezdirmemelerini istiyoruz. Talebimiz; İzmir’de 2.500 TL’ye çıkarılan taahhüt fiyatlarının Mustafakemalpaşa’da da uygulanmasıdır. Bu noktada fabrikalar üreticinin yanında olduklarını göstermelidir” diye konuştu.

‘FARİKALAR TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI’

Domates fabrikalarının verdiği taahhüt fiyatları ile serbest piyasa arasındaki makasın çok açıldığına dikkat çeken Başkan Aydemir, şu ifadelere yer verdi; “Taahhüt fiyatları ile serbest piyasadaki makas çok açık görüntü veriyor. Burada taahhüt veren çiftçiler, korkunç derecede mağdur duruma düşecek. Bizler bu mağduriyetin karşılıklı diyaloglarla çözüleceğine inanıyoruz. Bölge olarak yıllardır ülkemizin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyoruz, üretiyoruz. Çok zor yıllar yaşadık. Büyük çaplı borçların altına girdik. Ancak asla pes etmedik. Ülkemiz için sürekli üretmeye devam ettik. Ve zor dönemlerde bazı fabrikalarımız da elini taşın altına koymasını bildi. Şimdi ise tüm salça fabrikalarına sesleniyorum; çiftçinin, üreticinin yanında olun! Bu taahhüt fiyatlarıyla çiftçimizi zor durumda bırakmayın. Bu tür kritik süreçlerde el birliğiyle hareket edilmeli, mağduriyetler giderilmelidir.”

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN