SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI’NA YOĞUN KATILIM

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından düzenlen ve her yıl binlerce ortaokul ve lise öğrencisinin katılım gösterdiği Siyer-i Nebi Yarışması,  tüm Türkiye’de olduğu gibi eş zamanlı olarak Mustafakemalpaşa’da da gerçekleştirildi.

Mustafakemalpaşa İmam Hatip Lisesi’nde 11 Haziran’da yapılan  Siyer-i Nebi Yarışması Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirildi.

AGD Mustafakemalpaşa Başkanı Ümit Aydın, Siyer-i Nebi Yarışması ile ilgili yaptığı açıklamada; “Anadolu Gençlik Derneği, evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan müstesna bir kuruluştur. Bu gayeye hizmet etmek için yapılan çalışmalardan biri de Siyer-i Nebi sınavıdır. Sınava ülke geneli yüz binlerce ortaokul ve lise öğrencisi katılmaktadır. Anneleri, babaları ve kardeşleri de işin içerisine kattığımızda çok büyük bir kitlenin Peygamber Efendimiz (SAV)’in hayatına odaklanması demektir. Bizim için sınav, yarışma bunun vesilesidir. Yarışmaya ilgi ve katılım gösteren tüm gençlerimizi tebrik ediyoruz” dedi.

 

EFENDİMİZİN İZİNDE BİR GENÇLİK’

Çocukların ve gençlerin İslam dinini anlayan, doğru yorumlayan ve yaşam biçimi olarak benimsemelerini sağlayan nesiller olarak yetiştirmenin hem öğretmenlerin hem de anne ve babaların en önemli görevlerinden biri olduğunu ifaden eden AGD ilçe Başkanı Ümit Aydın şöyle konuştu; “Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), hepimiz için en güzel örnektir. Bütün yönleriyle ümmetin hayatına örnek olmuştur. İyilikte, yardımda, cömertlikte, infakta, sevgide, mazluma kucak açmada, zalimin zulmüne engel olmakta, yardımda, ailesine ve ev işlerine yardım etmesinde, ticari dürüstlüğünde canlı örnek abidesi olarak karşımızda durmaktadır. Mustafakemalpaşa AGD olarak öğrencilerimize Peygamber Efendimizin örnek yaşam şeklini kavratmaya çalışıyoruz. Yarattığı insanı bütün yönleriyle en iyi bilen Rabbimiz,  örnek alacağımız modeli yaratmış, eğitimini vermiş ‘And olsun ki Allah’a ve ahirete kavuşmayı uman Allah’ı çokça zikreden kimseler ve sizler için Allah’ın resulü en güzel örnektir’ (Ahzab-21) ayetiyle kullarına dünya hayatında rehberini bildirmiştir. Hz. Peygamberimiz, gençlerin elde edeceği sevapları şu hadis-i şerifiyle müjdeliyordu; ‘Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.’  Efendimizin izinde bir gençlik olarak onun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Liseli gençlerimizin de bu değerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için: O’nun yanında mücadele eden genç sahabelerinin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah’a ibadet eden, temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil, bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Bu vesile ile katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN