SÖĞÜTALAN TARİHİNE 100 YILLIK IŞIK

Mustafakemalpaşa’da 20. yüzyıl başlarında Kafkasya ve Bulgaristan muhacirlerinin yerleşimine sahne olan Söğütalan Mahallesi’nin 100 yıllık tarihi, kent belleğine kazandırıldı.

Ziraat Bankası Mustafakemalpaşa Şubesi’nin emekli müdürü Ayhan Türkay’ın titiz araştırmaları sonucu kitaplaşan ‘Sürrealan-Soldere-Söğütalan 1877-1977’ adlı eser, yayımlandı. İlk baskıyla raflardaki yerini alan kitap, Kurban Bayramı’nın 2’inci günü Söğütalan’da düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Söğütalan’ın 100 yıllık geçmişine ışık tutan kitabın yazarı Ayhan Türkay, iki ayrı kökene sahip toplumun yaşam tarzlarını ve zengin kültürünü akıcı bir dille anlatırken, birçok fotoğrafla da belgeledi.

Mustafakemalpaşa’nın kent hafızası ve kültür arşivine yeni bir eser daha kazandırıldı.

1864 yılında Rusya Çarlığı tarafından Kuzey Kafkasya’nın Maykop bölgesinden sürülen Çerkeslerin, 1877 yılında kuruluşuna öncülük ettikleri Mustafakemalpaşa’ya 18 kilometre uzaklıktaki Söğütalan Mahallesi’nin tarihsel, sosyal, kültürel ve ekonomik değerleri gün yüzüne çıktı.

KİTAP TANITIMINA BÜYÜK İLGİ

20 yıl boyunca Ziraat Bankası’nda yöneticilik yapan 65 yaşındaki Ayhan Türkay’ın mahalli arşiv, kültürel kaynaklar, fotoğraf ve belgeleri taramasıyla yayına hazırladığı ‘Sürrealan-Soldere-Söğütalan 1877-1977’ adlı kitap için Söğütalan’da bir tanıtım programı düzenlendi.

Köy meydanındaki etkinlikte 224 sayfalık kitabın tanıtımına her yaştan okuyucu ilgi gösterdi.

43 bölümden oluşan kitabın içeriği hakkında bilgiler veren Araştırmacı-Yazar Ayhan Türkay, kökenleri bazı kaynaklara göre MÖ 3-4 bin yıllara dayandırılan, bazı kaynaklara göre de Nuh Tufanı’na kadar götürülen, 1877 yılı başlarında Sürrealan, Soldere, Söğütalan aşağı mahallesine yerleşen

Çerkeslerin durumlarını ve Orta Asya’yı yurt edinmiş olan Oğuzlar’ın 24 boyundan biri olan, kökenleri Afşarlara ya da Salurlara dayanan 1886 yılı sonlarına doğru Sürrealan, Soldere, Söğütalan yukarı mahallesine yerleşen Muhacirlerin durumlarını incelediğini söyledi.

İKİ AYRI KÜLTÜR BU KİTAPTA

Kitabın ücretsiz dağıtılacağını belirten Türkay; “İki ayrı kültüre ve kökene sahip olan bu toplumun

1877 ile 1977 yılları arası 100 yıllık geçmişlerindeki kökenlerini, tarihini, yaşam tarzlarını, gelenek ve göreneklerini, kullandıkları araç ve gereçlerini, yediklerini, yetiştirdikleri ürünlerini ve doğal hayatını; çeşitli kaynaklardan derleyip yaşlılardan öğrendiklerimizle eski fotoğraflar birleştirerek bu kitapta toplamaya çalıştık. Bu bilgileri toplarken sadece bir kişinin görüşlerine değil en az iki kişinin görüşlerine başvurduk. Bunları yaparken insanlarımızı incitmemeye çalıştık. Hata yapmamak için azami gayret gösterdik. Patikalar Dergisi’nin Söğütalan ile ilgili son çalışmasında yanlış anlamadan kaynaklanan, bir kişinin bilgilendirmesiyle ve notları bilgisayara geçen kişinin yazılmaması gereken bir bölümü yazması ile Muhtar Sedat Aytekin’i incittik. Yine aynı dergide Çerkeslerin göç güzergâhı, köyü kuranlar, Nihat Söğüt, Remzi Söğüt ile Ramazan Köse, Necmettin Köse’nin Çerkesce sülale isimleri yanlış yazılmıştır. Bunlar, bu kitapta düzeltilmiştir. Ayrıca kendilerinden de özür dilenmiş ve de kabul edilmiştir. Bu kitabı yazmam için bana itici güç olan sponsorlarımız, Söğütalanlı ağabeyimiz rahmetli Kamil Okyay’a, kardeşimiz İsmet Söğüt, Hidayet Acar ve diğer sponsorlarımıza, yazımda ve araştırmalarda ücret almayıp ekibimize katılan editör kızım Selin Türkay Söğüt’e, fotoğrafları çeken Mustafakemalpaşa Kültür Sanat Derneği Başkanı ve Araştırmacı Arif Ödemiş’e, Öğretmen, TEMA Sorumlusu ve Araştırmacı Rasim Balaban’a, Araştırmacılar Erkan Çetin, Bahri Şahin ve Nurettin Tuna’ya teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yerel tarih meraklılar için başucu bir eser olan ‘Sürrealan-Soldere-Söğütalan 1877-1977’ adlı kitap okuyuculara ücretsiz dağıtılırken, Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’ye de ziyaretler kapsamında takdim edildi.

AYHAN TÜRKAY KİMDİR?

Araştırmacı-Yazar Ayhan Türkay, 1957 yılında Söğütalan’da doğdu.

1969 yılında Söğütalan İlkokulu’nun ardından 1976 yılında Arifiye Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Aynı yıl girdiği Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni 1980 yılında tamamladı.

1982 yılında serbest muhasebeci olarak iş hayatına başladı. 1986 yılında muhasebe bürosunu eşine devrederek 1985 yılında bankacılık mesleğine adım attı.

İki kız babası olan Türkay, T.C. Ziraat Bankası’nda 20 yıl yöneticilik yaptıktan sonra 2014’te emekli oldu.

 

 

 

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN