TEMA Vakfı gönüllüleri Doğa ve Kültür gezisi yaptı.

Mustafakemalpaşa TEMA Vakfı gönüllüleri Doğa ve Kültür gezisi yaptı.

TEMA Vakfı Mustafakemalpaşa İlçe Sorumluluğu ve Yüzbaşı Sabribey Mahalle Sorumluluğu koordinatörlüğünde düzenlenen Doğa ve Kültür gezisi 11 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Mustafakemalpaşa TEMA Vakfı Gönüllüleri önce Kestelek Mahallesi’nde Sunay Zeybek’in ipekböceği bakım evini ziyaret ettiler.  Küçük yaştan beri ipekböceği beslediğini anlatan ve ipekböceği hakkında bilgi veren Sunay Zeybek’e TEMA Vakfı gönüllüleri teşekkür ettiler.

Sunay Zeybek ile köy kahvesine giden gönüllüler Kestelek Halk Oyunları lideri Cavit Beyhan ile karşılaştılar. Cavit Beyhan: “30 yıl önce zamanın muhtarı ile oyun ekibi kurduk. Yöresel olarak karşılama ve çiftetelli oyunlarını oynadık. Ancak ekibimiz yaşlandı, gençler rağbet etmeyince oyuncu kalmadı. Maalesef bu kültürümüz yok olmaya başladı.” dedi.

Gönüllüler daha sonra Çaltılıbük Mahallesi’ne giderek 700 yaşındaki Çaltılıbük Çınarı yanında fotoğraf çektirdiler. Çaltılıbük Gençlik Derneği üyeleri ile birlikte “Çaltılıbük Kültür Evi’ne’” giderek, yörede geçmişte kullanılan eşyaların sergilendiği kültür evini gezdiler, incelediler. Kültürün yaşatılmasına katkı sağlayan Çaltılıbük Gençlik Derneği Başkanı Fikri Çakır ve yönetimine teşekkür ettiler.Etkinlik Devecikonak Mahallesindeki Ahmet Yıldız’a ait su değirmeni ziyaret edilerek son buldu.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN